back

До 80-х роковин Великого терору: виставка у Держархіві області

19-05-2017 | 17:00

1937-1938 роки — доба Великого терору в історії СРСР. Під час масових політичних репресій ставилися «планові завдання» щодо виявлення та покарання так званих ворогів народу. Ув’язнених катували, вироки до розстрілу виконувалися негайно.

Щоб виконати й перевиконати встановлені плани, органи НКВС заарештовували й передавали на розгляд спеціально утворених «оперативних трійок» справи людей різних професій та походження. Так, жертвами стали ті, хто воював у підрозділах Симона Петлюри, Української галицької армії та гетьмана Павла Скоропадського, були розкуркулені, народилися у дворянській родині або ж чиї батьки були священиками. Ще одна категорія жертв — представники дореволюційної інтелігенції з університетською освітою, які негативно ставилися до нової влади та критикували її.

До Дня пам’яті жертв політичних репресій та 80-х роковин Великого терору відсьогодні у Державному архіві Чернігівської області експонується фотодокументальна виставка «Великий терор: документи свідчать», на якій представлені матеріали, що довгий час були засекречені.

Частина презентованих першоджерел вже відомі науковцям, краєзнавцям та співробітникам музеїв. Зокрема архівно-слідчі справи Степана Баран-Бутовича та Павла Федоренка. Більшу частину експозиції широкому загалу представлено вперше. Це архівно-слідчі справи громадян Чернігівщини: Тимофія Трегубова, Івана Титаренка, Олени Вронської, Йосипа Верховинця-Костева, Віктора Кринського та Болеслава Катковського. Всі вони стали жертвами тоталітарного режиму і реабілітовані в роки вже незалежної України. Загалом на зберіганні в Держархіві перебуває 12436 архівно-слідчих справ.

Усі, хто цікавиться історією України, протягом місяця можуть оглянути цю виставку. Відвідувачі матимуть змогу ознайомитися з долями постраждалих людей через призму документів: різних постанов, ордерів на проведення обшуку, анкет арештованих, протоколів допитів тощо. До уваги представлені й особисте листування, щоденники, нотатки статей тощо.

 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації