back

Індекс розвитку для Чернігівщини

31-03-2017 | 10:18

У рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізовано ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» (м. Чернігів) у співпраці з Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED), було проведено комплексне дослідження та в результаті створено загальнонаціональний рейтинг демократичного розвитку областей України.

До виконання проекту залучалися представники Асоціації регіональних аналітичних центрів (АРАЦ), а над методологією працювали експерти Центру політико-правових реформ. Вона основана на оригінальній методології Міжнародного інституту демократії та сприяння виборам (International IDEA) та включає аналіз широкого переліку чинників розвитку на регіональному рівні, які були згруповані у 10 блоків. В рамках дослідження проводилось експертне опитування, яке доповнювалося та доопрацьовувалося на основі числових даних та аналізу національних і регіональних джерел вторинних даних (аналітичні доповіді, результати соціологічних досліджень, статистичні дані тощо). Дослідження виконувалося протягом листопада 2016 року – січня 2017 року в 24 областях України за виключенням тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, Донецької та Луганської областей .

Отримані дані свідчать, що всі регіони відносяться до змішаного/перехідного типу з середнім значенням інтегрального показника по Україні на рівні 3,05 за п’ятибальною шкалою. Такі області, як Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Сумська, Львівська розмістилися на перших п’яти позиціях рейтингу. Останніми у списку демократично розвинених регіонів виявилися Київська, Харківська, Житомирська, Миколаївська та Одеська області. Найвищі експертні оцінки серед окремих тематичних блоків отримали: «Соціально-економічний стан» (3,25 бали); «Громадська активність і самоорганізація громадян» (3,11); «Міжетнічні та конфесійні відносини» (3,69); «Децентралізація та діяльність органів місцевого самоврядування» (3,13). Низькі оцінки виставлено за блоками «Безпека. Органи правопорядку: поліція та прокуратура» (2,63) та «Корупція» (2,60).

 

Що стосується Чернігівської області то експерти, за результатами дослідження віднесли регіон до змішаного / перехідного типу. У загальному рейтингу область посіла 12 місце.

Одним з блоків, які сприяли більшому значенню інтегрального показника є «Соціально-економічний стан». Респонденти високо оцінили ступінь дотримання прав громадян на отримання освіти та ступінь легкості відкриття бізнесу. Успішними були результати функціонування аграрної сфери області у 2016 році.

Блок «Міжетнічні та міжконфесійні відносини» був оцінений у 3,57 бали. На думку експертів, в області встановилися толерантні міжнаціональні взаємовідносини. Національні меншини достатньо реалізують свої права на створення освітніх та культурних закладів, відправлення релігійних культів.

Одним з блоків дослідження, який показав негативну динаміку є «Безпека (злочинність, діяльність органів правопорядку). Органи правопорядку: поліція та прокуратура». Для даного блоку можна виділити дві тенденції: з одного боку, позитивні відгуки отримала діяльність патрульної поліції. З іншого боку відзначається неефективність роботи слідчих органів поліції області та ріст злочинності. Зафіксовані випадки хабарництва та дискредитуючої поведінки поліції.

Більш детально з результатами досліджень можна ознайомитися за посиланням http://pfirs.org/produkti/book/70-indeks-demokratichnogo-rozvitku-oblastej-ukrajini-2016/3-produkti.html