back

У головній бібліотеці Чернігівщини обговорили книгу про виконавців злочину Голодомору

08-12-2016 | 11:16

На черговому засіданні клубу «Краєзнавець» у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В.Г. Короленка вчора, 7 грудня, презентували книгу співробітників Українського інституту національної пам’яті Сергія Горобця і Сергія Бутка «Хроніки війни більшовиків з українським народом. Голодомор 1932-1933 років на Чернігівщині: виконавці злочину».

– Це вже було, це впізнаваємо. Ми таких бачили на Сході під час бойових дій. Російський агресор мобілізує на свій бік осіб такого типу, як описані в книзі про виконавців Голодомору 1932-1933 років, – зауважив під час обговорення видання Олександр Шевченко, голова Чернігівського обласного об’єднання «Просвіта» імені Тараса Шевченка, доброволець, кулеметник 41-го батальйону територіальної оборони «Чернігів-2», який захищав Україну від загарбників у 2014-2015 роках.

Сергій Бутко зізнався: «Нам тепер стало зрозуміло, після вивчення походження та діянь місцевого активу в населених пунктах, що впродовж 1920-1930 років комуністична влада цілеспрямовано вирощувала, відбирала такі кадри, які виконають будь-який злочинний наказ з Кремля без жодних докорів совісті. Це і є виконавці ретельно спланованого і підготовленого червоною Москвою геноциду. І в наступні десятиліття продовжували підбирати подібні кадри безжальних виконавців, тобто далі продукували… Саме таких колабораціоністів, зрадників України, які дісталися від комуністичної імперії, зараз використовує сучасний російський агресор».

– В архівах вистачає документів, які дають можливість отримати конкретні знання про анатомію організації та здійснення Голодомору-геноциду, інших комуністичних злочинів на місцевому рівні, персоналії злочинців. Важливо інтенсифікувати дослідження, це актуально, – підкреслив Сергій Горобець.

Автори подякували за допомогу в підготовці цього дослідження Державному архіву області, а Чернігівській райдержадміністрації та спонсорам – за фінансування, адже саме завдяки їм книга побачила світ.

Володимир Бойко, директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ і організацій, кандидат історичних наук, нагадав: «Джеймс Мейс оцінив стан сучасної України після жаху Голодомору та інших наслідків політики комуністичного режиму як постгеноцидний. Ця книга, як і інші подібні дослідження, наочно показує, як це сталося. Дуже важливо, що автори назвали конкретні прізвища місцевих злочинців. Зло не буває абстрактним».

Раїса Воробей, директор Державного архіву області, кандидат наук з державного управління, також закликала істориків і краєзнавців активніше продовжувати дослідження Голодомору на місцевому рівні. Окрім цього, вона поінформувала присутніх про фонди архіву з цієї тематики. 

– Сучасне розслідування геноциду тутсі у Руанді в 1994 році наштовхується на проблему визначення виконавців злочину. Ця книга, як і інші дослідження в Україні, дають можливість назвати конкретні прізвища та окреслити їхні злочинні дії, зазначив Олександр Ясенчук, громадський діяч, історик і краєзнавець.

Олексій Єршов, представник Чернігівського земляцтва у Києві, Наталія Слобожаніна, співробітник Українського інституту національної пам’яті, разом з іншими учасниками заходу подякували авторам за нове видання про Голодомор.

Підбиваючи підсумки засідання клубу «Краєзнавець», Ірина Каганова, модератор заходу, завідувач відділу краєзнавства Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка, представила книжкову виставку про Голодомор-геноцид «Здіймає пам’ять тихі стяги – сумні хрещаті рушники».

 

Олександр Майшев, 
член Національної спілки журналістів України