back

День знань про Збройні Сили України у Чернігівській міській бібліотеці

07-12-2016 | 10:33

День знань про українське військо провели у Чернігові в Центральній міській бібліотеці імені Михайла Коцюбинського до свята Збройних Сил України учора, 6 грудня.

Учні Чернігівського професійного будівельного ліцею №18 та активні читачі бібліотеки подивилися відеокліп «Армія з народом», ознайомилися з книжковою виставкою «Українські Збройні Сили: час становлення і гартування».

Співробітники Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко та Сергій Горобець розповіли історію українського війська, якому вже понад одинадцять століть, і представили виставку «Воїни. Історія українського війська».

Кандидат історичних наук Сергій Горобець окреслив становлення та розвиток українського війська у часи Київської Русі та Галицько-Волинського князівства (середина IX – початок XIV століть), участь українців у війську Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського (середина XIV – середина XVI століть), українського козацького війська (кінець XV – XVIІІ століття).

– Українці завжди відзначалися мирним характером, але давали жорстоку відсіч завойовникам, славилися у світі як першокласні воїни. Так, у 1618 році козацьке військо під командуванням славетного полководця Петра Конашевича-Сагайдачного здійснило нищівний похід на Москву, завдаючи поразку за поразкою московському війську. У 1621 році під його проводом 40-тисячне козацьке військо зробило вирішальний внесок у рятуванні Речі Посполитої та всієї Європи від агресії Османської імперії, – зазначив він.  

Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко представив подальший розвиток українського війська в 20-му столітті і в наш час: Українських січових стрільців (1914-1918 роки) у складі Австро-Угорщини; українські армії часів Української революції 1917-1921 років – Української Народної Республіки доби Центральної Ради, Української Держави гетьмана Павла Скоропадського, Української Народної Республіки доби Директорії та Західноукраїнської Народної Республіки; Карпатську Січ як військо Карпатської України (1938-1939 роки); Українську повстанську армію, яка боролася за незалежність України у 1940-1950 роках проти нацистського та комуністичного режимів; сучасні Збройні Сили України.

– У 2014-2015 роках добровольчий та волонтерські рухи врятували Україну від загарбання російським агресором, дали можливість державі відновити боєздатність майже знищених Збройних Сил України. Так знову проявилася багатовікова українська традиція самоорганізації перед смертельною ворожою загрозою, –наголосив історик.

На питання, а чому відсутні у виставці вояки Червоної армії СРСР, відповів так: «Участь, службу та військові досягнення українців в іноземних арміях ми відзначаємо як досягнення саме українців у чужих Збройних Силах, що завжди захищають національні інтереси власних держав. Наших співвітчизників ми шануємо за особисті воїнські досягнення, самореалізацію у той час, коли Україна була бездержавною і без власної армії».

 

Олександр Майшев, член Національної спілки журналістів України