back

До 72-ї річниці вигнання нацистів із України

28-10-2016 | 08:38

Друга світова війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства і зруйнованих доль, що до сьогодні все людство із сумом і гіркотою згадує про ті далекі події, які торкнулися практично всіх. Це не можна описати простими словами. Складні формулювання так само не підійдуть. Не можна висловити те, що відчували наші батьки і діди, матері і бабусі, на очах яких відбувався весь жах однієї з найкривавіших воєн на нашій планеті.

У нашому календарі є багато дат, які нагадують про ті далекі роки. Кожне наше місто чи містечко, регіон мають пам’ять про цю страшну війну.

28 жовтня щорічно, відповідно до Указу Президента України від 20 жовтня 2009 року, відзначається як день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України.

Це був кульмінаційний результат ряду наступальних операцій, найбільш значимі з яких: Донбаська — з 13 серпня по 22 вересня 1943 року, Корсунь-Шевченківська операція — з 24 грудня 1943 по 17 лютого 1944 року, Львівсько-Сандомирська — з 13 липня по 29 серпня 1944 року і заключна Східно-Карпатська операція, яка була розпочата військами і з’єднаннями радянської армії з 8 вересня 1944 року і призвела до остаточного звільнення та вигнання останніх гітлерівських загарбників з території України 28 жовтня 1944 року.

У цей день, як і з нагоди інших дат участі України у Другій світовій війні, ми згадуємо та вшановуємо пам’ять всіх, хто здобув перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років, ветеранів війни, учасників українського визвольного руху та жертв нацизму. Адже Український народ вніс не просто вагомий, а визначний, жертовний внесок у перемогу над нацизмом.

Згадаємо, що на фронтах Другої світової тільки у лавах Червоної армії СРСР воювало 7 мільйонів наших співвітчизників (з яких 3,5 мільйона загинуло), ще понад чверті мільйона вояків — у лавах інших армій антигітлерівської коаліції, у лавах Української повстанської армії — 100 тисяч бійців. Загалом Український народ втратив від 8,5 до 10 мільйонів своїх синів і доньок.

Зважаючи на такі колосальні людські жертви та величезні матеріальні втрати, Україна у Другій світовій війні може по праву вважатися учасником Антигітлерівської коаліції.

І сьогодні, більше ніж через сім десятиліть після визволення нашої країни, ми пам’ятаємо славетний подвиг ветеранів, партизанів та підпільників. Всіх, завдяки кому з нашої землі було вигнано окупантів. Ветерани та учасники війни, люди, що постраждали від нацизму, і надалі будуть шановані державою та усім українським народом, а їх славетні подвиги залишаться у пам’яті поколінь.

Зараз, коли на нашу землю знову ступив ворог, нащадки тих, хто визволяв Україну у 44-му, стали на захист її незалежності та свободи. Показуючи всім спадкоємність та нерозривність зв’язку сучасних захисників України з захисниками рідної землі усіх поколінь.

Чернігівський вимір в українському внеску у Другій світовій війні просто вражає. В області з населенням менше 2 мільйонів жителів тільки у 1941 році було мобілізовано до лав Червоної армії 10% населення — майже 200 тисяч осіб. Після вигнання нацистських окупантів з області у 1943 році — ще 167 тисяч осіб. На фронтах війни загинуло 134,5 тисячі наших земляків.

За час окупації — вбито і замордовано 127 тисяч мешканців Чернігівщини, понад 41 тисячу людей вивезено до Німеччини у трудове рабство. За роки німецько-радянської війни від 1941 року чисельність населення області зменшилася на 506 тисяч осіб.Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації