back

Як формуються тарифи. Діалог з громадськістю

25-10-2016 | 17:15

Майже дві з половиною години тривала сьогодні зустріч заступника голови облдержадміністрації Сергія Сергієнка з представниками інститутів громадянського суспільства. Участь у зустрічі взяли громадські активісти, керівники департаментів ЖКГ та соціального захисту населення облдержадміністрації, підприємств житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу області, представники Держенергонагляду в Чернігівській області та АТ «Ощадбанк».

В ході зустрічі було обговорено принципи формування тарифів на житлово-комунальні послуги, урядові рішення, спрямовані на спрощення порядку надання населенню житлових субсидій та підтримку енергозбереження.

Як було зазначено на урядовій селекторній нараді, проведеній Віце-прем’єр-міністром – Міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадієм Зубком, Чернігівщина увійшла до числа восьми областей, найкраще підготовлених до опалювального сезону, — нагадав заступник голови облдержадміністрації. На сьогодні в області розпочали роботу всі 953 котельні, що забезпечують стовідсоткову подачу тепла житловому фонду (2016 будинків) та об’єктам бюджетної сфери (546 шкіл, 441 дитячий садочок, 54 лікарні). Водночас середній рівень підключень котелень в Україні становить 94 %, житлового фонду – 85 %, бюджетних установ – 94 %.

Заступник директора Департаменту ЖКГ облдержадміністрації Лідія Борсук коротко роз’яснила принципи формування тарифів на житлово-комунальні послуги.

Оскільки у структурі собівартості комунальних послуг близько 79 % у теплоенергетиці та близько 33 % у водопровідно-каналізаційному господарстві становлять витрати на газ та електроенергію, зростання їх вартості спричиняє і зміну тарифів на тепло-, водопостачання та водовідведення.

Тарифи на житлово-комунальні послуги встановлюються органами місцевого самоврядування відповідно до статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та до порядку формування тарифів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 1червня 2011 року.

Після того, як підприємства здійснять розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво та надання послуг, вони подають їх до органів, уповноважених встановлювати ці тарифи: сільських, селищних, міських рад.

Упродовж п’яти робочих днів з дня подання підприємство інформує споживачів про намір змінити тарифи. Споживачі, у свою чергу, мають право протягом 14 — 20 календарних днів з моменту повідомлення висловити свої зауваження та пропозиції, які на підприємстві зобов’язані зареєструвати та розглянути.

Рада відповідного рівня має оприлюднити проект рішення про зміну тарифів не пізніше, ніж за 20 днів до засідання виконкому, де це рішення розглядатимуть. При цьому законодавчо забезпечено, що тарифи на житлово-комунальні послуги не можуть бути меншими економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво та надання. В іншому випадку різниця мусить бути відшкодована з бюджету.

Змінені тарифи вводяться в дію, як мінімум, через 15 днів після оприлюднення відповідного рішення.

Під час зустрічі в облдержадміністрації було детально обговорено засади формування тарифів на послуги КП «Чернігівводоканал», ПАТ «Чернігівобленерго», ТОВ «Чернігівгаззбут», ПАТ «Чернігівгаз», КЕП «Чернігівська ТЕЦ ТОВ Фірми «ТЕХНОВА», ПАТ «Облтеплокомуненерго».

Представники громадськості висловили свої зауваження та пропозиції стосовно формування тарифів та надання послуг цими підприємствами.

Не залишилися поза увагою і заходи, які український Уряд вживає для соціального захисту населення. Так, за інформацією директора Департаменту соціального захисту населення Олега Русіна, станом на 21 жовтня житловими субсидіями в області користуються 203 тисячі сімей, що майже вдвічі більше, ніж на цю ж дату торік. Очікується, що з початком опалювального сезону ця цифра зросте до трьохсот тисяч.

Інша урядова програма спрямована на підтримку заходів енергозбереження. На її виконання в області також діє Програма стимулювання до запровадження енергоефективних заходів населення, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів Чернігівської області на 2016-2017 роки. Для її реалізації у поточному році з обласного бюджету виділено 1 мільйон гривень.

За час здійснення державної програми упродовж 2014-2015 років по області видано кредити 2528 фізичним особам на загальну суму 34,8 мільйона гривень, в тому числі 511 кредитів на суму 7,8 мільйона гривень для придбання негазових котлів.

З початку 2016 року в області прокредитовано понад 1,4 тисячі осіб на загальну суму 21,7 мільйона гривень.

Кредитування заходів енергозбереження в області здійснюють ПАТ «Державний ощадбанк України» та ПАТ АБ «Укргазбанк». При цьому близько 80% виданих кредитів — частка Ощадбанку і майже 20% — «Укргазбанку».

Як повідомила начальник відділу роздрібного кредитування АТ «Ощадбанк» Наталія Золотоноша, тільки протягом січня – червня поточного року ця установа видала 31,5 мільйона гривень позик на заходи енергозаощадження. З липня кредитування було призупинене, а з початку жовтня — відновилося. За цей час 143 особи одержали близько двох мільйонів гривень.

Підсумовуючи розмову, заступник голови облдержадміністрації Сергій Сергієнко наголосив на її важливості та підкреслив готовність облдержадміністрації та її структурних підрозділів до активної співпраці з громадськістю.

Департамент інформаційної діяльності

та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації