back

На часі – підготовка до безпечного пропуску льодоходу, повені та дощових паводків у весняний період 2012 року на території області

14-03-2012 | 12:33

Можливий розвиток весняної повені в басейнах річок області та готовність місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, обласних управлінь, організацій і підприємств до пропуску льодоходу, повені та дощових паводків у 2012 році обговорили на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке 14 березня провів перший заступник голови облдержадміністрації Станіслав Прокопенко.

За повідомленням начальника обласного центру з гідрометеорології Анатолія Тхорика, виходячи з наявних гідрометеорологічних умов, та при нормальному подальшому розвитку синоптичних процесів можна очікувати, що максимальні рівні води цьогорічного водопілля на р. Дніпрі в межах області будуть близькими, а на річках Десні та Сеймі нижчими відповідних середніх багаторічних значень.

На Десні та Сеймі очікується вихід води тільки на низькі ділянки заплави. На Дніпрі вода вийде на заплаву, можливий перелив окремих ділянок низько розташованих доріг. При руйнуванні льодового покриву та проходженні льодоходу можливі локальні різкі підняття рівнів води через утворення заторів.

Про можливу повеневу обстановку на території області поінформував присутніх начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації В’ячеслав Рига. Він зазначив, що негативного впливу весняної повені можуть зазнати 33 населені пункти області з населенням 3553 особи, з них відрізаються повеневим водами від райцентрів 31 населений пункт (Чернігівського, Ріпкинського, Сосницького, Новгород-Сіверського, Менського, Куликівського, Городнянського районів), частково підтоплюються 2 населені пункти (Борзнянського, Коропського районів). В зону впливу шкідливої дії весняної повені може потрапити 13 підстанцій ПС-35кВ , 77 трансформаторних пунктів, біля 700 км повітряних ліній електромереж, що може зумовити підмивання і падіння електроопор. Крім того, в районах можливого негативного впливу весняної повені розташовані 4 загальноосвітні школи, в яких навчається понад 185 учнів та 11 ФАПів і сільських лікарських амбулаторій. Забезпечення нормального учбового процесу буде потребувати додаткових витрат, пов’язаних із транспортуванням, харчуванням та розміщенням учнів в населених пунктах, які будуть повністю відрізатися від транспортного сполучення з райцентрами та іншими населеними пунктами.

Повеневими водами можуть бути підтоплені окремі дільниці автомобільних доріг місцевого значення на підходах до населених пунктів, які розташовані в зонах впливу весняної повені, загальною довжиною понад 21 км. Як і в попередні роки, відмітив він, буде порушено транспортне сполучення з 3 населеними пунктами Новгород-Сіверського району – с. Бирине, с. Підгірне, с. Прокопівка, де проживає 797 осіб. На даний час внаслідок зриву і віднесенням вниз за течією елементів наплавного мосту через р. Десну на автодорозі Новгород-Сіверський – Бирине , який стався в січні цього року, рух автотранспорту закрито.

Як зауважив В’ячеслав Рига, в населених пунктах, які будуть відрізані водою, значно ускладниться життєзабезпечення населення. Тому для забезпечення доставок продуктів харчування та товарів першої необхідності потрібно створити запас пально-мастильних матеріалів.

Проблемним залишається транспортне сполучення між селами Малий Дирчин та Великий Дирчин Городнянського району, внаслідок того, що р. Снов в останні роки змінює своє русло і може зруйнувати дорогу-дамбу та відрізати міст від прокладеної до нього дороги. Тому необхідно негайно виконати роботи з укріплення цієї дамби.

За словами В’ячеслава Риги, з метою запобігання виникненню можливих надзвичайних ситуацій, підвищення рівня готовності органів управління та сил територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту в області розроблено і реалізується за рахунок місцевих бюджетів та коштів управлінь, організацій і підприємств комплекс першочергових превентивних заходів і робіт з безпечного пропуску льодоходу, повені і дощових паводків у 2012 році та організації життєдіяльності населення у період водопілля. Зокрема, уточнено карту-схему виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з пропуском льодоходу і весняної повені, визначені об’єкти життєзабезпечення населення, транспорту, енергетики, зв’язку та інші об’єкти господарювання, які можуть зазнати негативного впливу весняної повені, та заходи щодо їх захисту і забезпечення сталого функціонування; розроблено і затверджено регламент інформаційної взаємодії органів виконавчої влади всіх рівнів; уточнено порядок своєчасного доведення попереджень і оповіщень до населення, робочого персоналу та керівників усіх рівнів; проведено тренування районних евакуаційних комісій в умовах виникнення весняного повеневого затоплення; уточнено план реагування органів управління та сил територіального управління МНС України в області в разі виникнення надзвичайних ситуацій; проведено перерозподіл пожежно-рятувальних підрозділів УМНС України в Чернігівській області для захисту населених пунктів, які попадають в зону негативного впливу весняної повені тощо.

Керівники обласних управлінь, організацій і підприємств під час засідання повідомили про готовність своїх установ до весняного водопілля. За їх інформацією, з метою оперативного реагування на надзвичайні ситуації, у підвідомчих організаціях створені аварійні бригади, підготовлена автотракторна техніка, електрозварювальні агрегати, засоби відкачування води тощо.

Також організована співпраця і взаємодія Деснянського басейнового управління водних ресурсів з відділом водних ресурсів Брянської області. Забезпечено постійний зв’язок з водогосподарськими службами сусідніх областей Росії з пропуску повені на транскордонних річках. Опрацьовано питання щодо можливості скиду води з водосховищ Смоленської АЕС, яке розташоване на р. Десна біля м. Десногорськ, та Людинівського водосховища (Російська Федерація), що розташоване на р. Болва (притока р. Десна), з метою унеможливлення одночасного утворення піків весняної повені на річках Десна та Дніпро.

За результатами засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій готується відповідне протокольне рішення.

Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації