back

Як попереджати та вирішувати дитячі проблеми, говорили напередодні Міжнародного дня захисту дітей

30-05-2016 | 16:28

Про соціальний захист дітей в області говорили сьогодні, 30 травня, під час прес-брифінгу в облдержадміністрації. Окрім органів влади, питаннями забезпечення прав дітей опікуються ряд громадських організацій. Тож спікерами на сьогоднішньому брифінгу були начальник Служби у справах дітей ОДА Людмила Зеленько, а також керівники громадських організацій: Освітнього дому прав людини в Чернігові та «МАРТ» – Сергій Буров, міського громадського об’єднання інвалідів «Шанс» – Світлана Федорова, «Ініціатива «Активні громадяни» – Наталія Вознесенська.

Людмила Зеленько окреслила ряд основних питань, над якими працюють служби у справах дітей як на обласному рівні, так і на місцях.

Пріоритетом залишається профілактика соціального сирітства, а також розвиток сімейних форм виховання дітей, які внаслідок різних причин опинилися за межами сім’ї. За інформацією начальника обласної служби у справах дітей, із 2130 дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають в області, на сьогодні вже 1923 дитини (а це понад 90%) виховуються у сімейних формах виховання. Діти або ж усиновлені, взяті під опіку чи піклування, або ж влаштовані до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу. І служби не планують зупинятися на цьому. Їх завдання, щоб максимально кожна дитина могла виховуватися у сімейному оточенні.

Наразі кількість вихованців прийомних сімей та ДБСТ у 2,7 раза перевищила кількість дітей-сиріт, які залишаються в інтернатних закладах. Зокрема, за півтора останні роки на Чернігівщині створено 7 нових дитячих будинків сімейного типу та 24 прийомні сім’ї. Таким чином нові сім’ї знайшли 74 дитини. Усього ж в області 208 прийомних сімей та 24 ДБСТ, в яких виховуються 469 дітей.

Важливим для дітей-сиріт та осіб з їх числа залишається питання захисту майнових прав та забезпечення житлом. Тож Службою у справах дітей спільно з органами влади на місцях наразі опрацьовуються фінансові можливості придбання для них житла або ж проведення ремонтних робіт в уже існуючому для створення нормальних умов проживання.

Не залишаються поза увагою діти, які з різних причин опинилися у складних життєвих обставинах, зокрема зазнали жорстокого поводження чи насильства. Надають комплексну допомогу таким дітям три центри соціально-психологічної реабілітації дітей – у Чернігові, Ніжині та селі Хмільниця Чернігівського району. Їх вихованцями вже стали понад 2 тисячі дітей.

Під особливою увагою – захист прав та законних інтересів соціально незахищених категорій дітей, переміщених на територію області із зони АТО. На сьогодні їх понад триста.Зокрема, дев’ятьох дітей-сиріт із Донецької та Луганської областей взяли на виховання шість сімей опікунів та прийомна сім’я, двоє навчаються у професійно-технічних навчальних закладах.

Важливо, що допомога дітям надається у тісній співпраці з громадськими організаціями. Така скоординованість зусиль влади і громадськості дає можливість підтримувати дітей всебічно.

Так, на брифінгу своє бачення, чим і як можна допомогти неповнолітнім, які опиняються у біді, висловили керівники громадських організацій «МАРТ», «Шанс», «Ініціатива «Активні громадяни». Всі ці організації дієво захищають права дітей із різними проблемами – як фізичного, так і психологічного характеру. Ними проводиться конкретна індивідуальна робота з дітьми та їх батьками чи опікунами, а також ряд благодійних і просвітницьких акцій. Напрацьовано багаторічний досвід психологічної, юридичної та соціальної підтримки різних категорій дітей.

Тож напередодні Міжнародного дня захисту дітей вони говорили про необхідність оберігати дітей, сприяти їх соціалізації, допомагати їм реалізовуватися у житті.

Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації