back

«Пам’ять народу не убієнна»

02-03-2012 | 18:12

Під таким гаслом пройшов Мітинг-реквієм з нагоди вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії 1-2,9 березня 1943 року.

«Велика Вітчизняна війна принесла нелюдські випробування на долю нашого народу, але він не скорився лютому ворогові. Після окупації на українських землях розгорнувся масовий партизанський рух. Саме спротив народних месників був використаний окупантами як привід для розв’язання масового терору проти цивільного населення.

Чернігівщина стала одним з найактивніших осередків партизанського руху. Найстрашнішою такою трагедією – не лише в Україні, а, напевно, й у світі – стала масова страта окупантами мирного населення Корюківки. Більше семи тисяч корюківців спалено, розстріляно та закатовано у кривавому березні 43-го року», - наголосив голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, звертаючись до учасників мітингу – істориків та науковців, ветеранів великої Вітчизняної війни та свідків трагедії, громадськості.

Протягом тривалого часу широка громадськість не була належним чином поінформована про жахливу трагедію Корюківки. Лише свідки трагедії та місцеві жителі увесь цей час свято берегли пам’ять про невинно убієнних.

Ще в минулому році вшанування пам’яті жертв Корюківської трагедії відбувалося на місцевому рівні.

Ідучи назустріч зверненням громадських організацій Президент України Віктор Янукович підписав у вересні минулого року Указ «Про заходи у зв’язку з 70-річчям Корюківської трагедії», яким визначено вшанування жертв трагедії на державному рівні. Цим документом передбачено будівництво Меморіального комплексу пам'яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами, та проведення відповідних жалобних заходів всеукраїнського рівня.

Ініціативу Глави держави підтримали депутати Верховної Ради України. У жовтні 2011 року було прийнято Постанову «Про вшанування жертв Корюківської трагедії під час Другої світової війни».

У грудні минулого року ми провели у місті Корюківці Міжнародну наукову конференцію, присвячену діяльності партизансько-підпільного руху в Україні у роки Великої Вітчизняної війни. Участь у ній взяли як українські дослідники, так і науковці з Росії та Білорусі.

Як відзначив очільник області, наразі іде підготовча робота по спорудженню у м. Корюківка Меморіалу. Підписано розпорядження голови облдержадміністрації про проведення конкурсу на кращу проектну пропозицію щодо будівництва Меморіального комплексу. На найближчій сесії обласної ради буде розглянуто питання про створення комунального закладу „Музейно-меморіальний комплекс пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами”.

Разом з Кабінетом Міністрів України ми працюємо над визначенням джерел фінансування робіт по спорудженню Меморіалу.

Триває дослідницька робота. Вже вийшов друком «Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року» – це список, який містить понад 1600 встановлених на цей час жертв Корюківської трагедії. Також готується список всіх населених пунктів України, знищених ворогом у роки війни.

«Обласна державна адміністрація і надалі здійснюватиме послідовні кроки щодо втілення у життя проекту спорудження Меморіального комплексу пам'яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами.

Він стане символом нашої пам’яті, нашої невимовної скорботи за всіма, хто загинув у ті страшні роки від рук окупантів.

Водночас цей Меморіал стане пересторогою прийдешнім поколінням, щоб не допустити повторення такої страшної трагедії ні на українській землі, ні в цілому світі», - підкреслив Володимир Хоменко.

«Сьогодні тут, у Корюківці, втілені у бронзу мужність і героїзм людей, які прийняли мученицьку смерть від рук військових злочинців. Тут увіковічено їх пам'ять яку ми будемо свято берегти, повертаючи імена героїв та історичну справедливість.

Ніколи не вичерпається наша вдячність, шана тим, хто ціною свого життя відстояв нашу свободу і незалежність», - наголосив у своєму виступі голова обласної ради Анатолій Мельник.

До пам’ятника жертвам Корюківської трагедії лягли живі квіти.

Прес служба облдержадміністрації