back

Підсумки роботи області за 2011 рік підбито на розширеному засіданні облдержадміністрації

28-02-2012 | 14:26

Про підсумки виконання Програми соціально-економічного розвитку, місцевих бюджетів області за 2011 рік та основні завдання на 2012 рік йшлося сьогодні під час розширеного засідання Колегії облдержадміністрації, яку провів голова облдержадміністрації Володимир Хоменко.

Результати роботи області цього разу розглянуто в дещо іншому аспекті, а саме – з урахуванням оцінки результатів діяльності районів і міст та вкладу кожної території в загальнообласні результати.

Як повідомив начальник головного управління економіки облдержадміністрації Леонід Подоляк, оцінка розрахована на підставі даних структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних представництв центральних органів виконавчої влади за 45-ми показниками, об’єднаних за 8 напрямами.

За напрямом «економічний розвиток» серед регіонів Чернігівщина посіла 16 місце, поліпшивши результат дев’яти місяців на 5 сходинок. Лідерами визначено Варвинський, Борзнянський, Менський, Корюківський та Талалаївський райони.

Останні місця рейтингової драбини посідають Козелецький, Щорський, Куликівський, Сосницький та Новгород-Сіверський райони.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Ніжин – 1, м. Чернігів – 2 та м. Прилуки – 3 місце.

В аграрному секторі валова продукція сільського господарства по всіх категоріях господарств у 2011 році збільшилась порівняно з минулим роком на 27,2%.

Минулого року Чернігівщина отримала рекордний урожай зернових - близько 2,5 млн. т, найвищий за останні 15 років валовий збір картоплі – більше 1,7 млн. тонн, значний ріст виробництва інших видів рослинницької продукції.

У промисловому комплексі позитивну динаміку забезпечили більшість галузей переробної промисловості та виробництва і розподілення електроенергії. У цілому промисловими підприємствами виробництво продукції за 2011 рік склало 98% до рівня 2010 року, що зумовлено, у першу чергу, зменшенням видобутку та переробки вуглеводнів.

Однак, в останній місяць 2011 року відбулося суттєве зростання промислового виробництва. Обсяги виробництва грудня до листопада збільшились на 2,7 %, а до грудня 2010 року – на 0,5 %.

Приріст забезпечили підприємства з виробництва будівельних матеріалів, металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, машинобудування, оброблення деревини та виробництво виробів з деревини.

Обсяг виконання будівельних робіт за 2011 рік склав 498,1 млн. грн., що на 14,7 % більше, ніж у 2010 році.

За рахунок субвенцій з Державного бюджету у 2011 році здійснювалась реконструкція та добудова 14 шкіл, 9 медичних закладів, 7 об’єктів житлово-комунального господарства, 3 дошкільних дитячих закладів, будівництво спального комплексу обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів у м. Чернігові, ремонт шляхопроводів у Бахмачі, Ніжині, Носівці, комунальних доріг у населених пунктах області.

Зовнішньоторговельний оборот товарами за 2011 рік склав 981,2 млн. дол. США, що на 39,0 % більше минулорічного показника. Зростання обсягів товарообігу відбулося за рахунок збільшення імпорту – на 47,7 % (562,5 млн. дол. США) та на 28,9 % експорту товарів (418,7 млн. дол. США).

За напрямом «інвестиційна, наукова та інноваційна діяльність» область посіла 14 місце. Перші місця рейтингу займають – Варвинський, Носівський, Корюківський, Чернігівський та Сосницький райони.

Останні місця рейтингу дісталися Новгород-Сіверському, Срібнянському, Городнянському, Семенівському та Менському районам.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Прилуки – 1, м. Чернігів – 2 та м. Ніжин – 3 місце.

За результатами 9 місяців 2011 року обсяг інвестицій в основний капітал склав 1,36 млрд. грн. (+27,6 % до відповідного періоду минулого року), за 2011 рік, за попередніми даними, - 2,2 млрд гривень.

Станом на 1.01.2012 прямих іноземних інвестицій залучено 98,3 млн дол. США, на 3,6 % більше до початку 2011 року.

Протягом минулого року введено в експлуатацію 157,7 тис. м2 житла, що за темпом зростання житлового будівництва забезпечило області 13 місце серед регіонів.

Разом з тим, 14 районів скоротили його обсяги.

У цьому році заплановано ввести в експлуатацію 187 тис. м2 житла. Досягти цього показника можливо лише спільними зусиллями місцевих органів виконавчої влади, забудовників багатоквартирних житлових будинків, а також індивідуальних забудовників, питома вага яких в загальному обсязі будівництва житла складає понад 60%.

Досить високий рейтинг – а це 4 місце – отримала область за рівнем підтримки бізнесу, що зумовлено повним використанням коштів, спрямованих на розвиток підприємництва, а також виділенням земельних ділянок під будівництво інфраструктурних об’єктів.

Серед першочергових завдань у цій сфері залишаються: впровадження дієвих механізмів постійного діалогу з бізнесом, посилення його ролі у розвитку територій, спрощення регуляторного середовища, розширення інформаційно-навчальної і фінансово-кредитної підтримки та реалізація у повному обсязі заходів, передбачених обласною і місцевими Програмами розвитку малого підприємництва на 2011-2012 роки.

За напрямом «державні фінанси» область посіла 11 місце за рахунок високих рейтингових значень по темпах зростання доходів місцевих бюджетів та обсягах їх витрат на охорону здоров’я, культуру та соціальний захист, а також рівню заборгованості по податках та соціальних платежах. Найкращі результати мають Прилуцький, Варвинський, Срібнянський, Корюківський та Новгород-Сіверський райони і місто Прилуки, найгірші - Ічнянський, Бахмацький, Талалаївський, Козелецький та Щорський райони.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Прилуки – 1, м. Чернігів – 2 та м. Ніжин – 3 місце.

До Пенсійного фонду протягом 2011 року надійшло 2250,4 млн грн власних коштів, що на 13,1 % більше, ніж у попередньому році.

Станом на 01.01.2012 державні соціальні допомоги в області отримують 70,1 тис. осіб, що на 2 % більше, ніж за 2010 рік. На виплату усіх видів державних соціальних допомог сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам протягом року спрямовано субвенції з державного бюджету на загальну суму 595,5 млн. грн, що на 22 % більше, ніж за 2010 рік. Право на пільги за соціальною ознакою має 384,3 тис. осіб, що становить 35 % від загальної чисельності жителів області.

За напрямом «споживчий ринок» беззаперечними лідерами стали Корюківський, Ніжинський, Козелецький, Борзнянський та Чернігівський райони.

В той же час, значно відстають від лідерів Срібнянський, Семенівський, Ріпкинський, Сосницький та Новгород-Сіверський райони.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Ніжин – 1, м. Чернігів – 2 та м. Прилуки – 3 місце.

Індекс споживчих цін в області за грудень 2011 року по відношенню до листопада 2011 року склав 99,9 %, в т.ч. на продукти харчування – 99,8 % (по Україні – 100,2 % та 100,1 % відповідно); по відношенню до грудня 2010 року – 103,6 %, в т.ч. на продукти харчування – 100,2 %, (аналогічні показники по Україні – 104,6 % та 100,7 %).

За напрямом «населення та ринок праці» регіон традиційно посідає останні місця, що обумовлено найскладнішою в Україні демографічною ситуацією, яка сформувалася протягом попередніх десятиліть і спричинила високий рівень старіння населення.

Зменшення чисельності населення характерне для всіх районів і міст. Разом з тим, у 2011 році зростання народжуваності на фоні зменшення рівня смертності зумовило уповільнення природного скорочення населення із 10,4 проміле у 2010 році до 9,2‰ - у 2011-му.

Серед позитивних тенденцій у цій сфері - зростання номінальної заробітної плати на всіх адмінтериторіях, причому у половини районів її індекс є вищим за середньообласний. У цілому по області середньомісячна заробітна плата у грудні становила 2211 гривень, у середньому за 2011 рік - 1974 грн.

У цілому ж по напряму «населення та ринок праці» верхні щаблі рейтингу займають Прилуцький, Талалаївський, Бобровицький, Коропський та Борзнянський райони.

На останніх місцях рейтингу знаходяться Городнянський, Сосницький, Щорський, Новгород-Сіверський та Ріпкинський райони.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Ніжин – 1, м. Чернігів – 2 та м. Прилуки – 3 місце.

На ринку праці області за 2011 рік створено 20,8 тис. нових робочих місць, що перевищує показник 2010 року на 15,3 %, а річне завдання – на 43,2 %.

Чисельність незайнятого населення, що перебувало на обліку, у 2011 році становила 53,7 тис. осіб, з них працевлаштовано 36,7 %.

Загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ і організацій з початку 2011 року скоротилась на 1,4 млн. грн. або на 6,6 % і станом на 01.01.2012 складала 20,0 млн. грн., у т.ч на економічно активних підприємствах – 7,6 млн. грн., на підприємствах-банкрутах – 11,5 млн. гривень та на підприємствах, що призупинили діяльність, – 992,9 тис гривень.

Станом на 01.01.2012 заборгованість із виплати заробітної плати відсутня у 15-ти районах.

За напрямом «житлово-комунальне господарство» область посіла 6 місце. Це забезпечено високими рейтингами по показниках кількості створених об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, зменшення заборгованості населення з оплати послуг, розміру субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг, а також стану водопровідних мереж та житлових будинків. Беззаперечними лідерами стали Ніжинський, Носівський, Коропський, Ічнянський та Талалаївський райони.

В той же час, значно відстають від лідерів Козелецький, Чернігівський, Бобровицький, Корюківський та Щорський райони.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Чернігів – 1, м. Ніжин – 2 та м. Прилуки – 3 місце.

За напрямом «освіта та охорона здоров’я»область посіла 17 місце. Лідирують Срібнянський, Талалаївський, Ічнянський, Коропський та Сосницький райони.

Серед аутсайдерів цього напряму є Менський, Ріпкинський, Бахмацький, Городнянський та Корюківський райони.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Чернігів – 1, м. Ніжин – 2 та м. Прилуки – 3 місце.

В освітній галузі за 2011 рік кількість дошкільних навчальних закладів збільшилась на 27 за рахунок відновлення діяльності раніше закритих, перепрофілювання вивільнених приміщень загальноосвітніх шкіл у дошкільні дитячі заклади. Крім того, розпочали діяльність 22 додаткові групи на базі діючих закладів. Рівень охоплення дітей від 1 до 6 років дошкільною освітою зріс до 61,2%.

У 2011-2012 навчальному році регулярним підвозом забезпечено 99,3% учнів, які проживають за межею пішохідної доступності, а різними видами харчування охоплено 97,9% школярів, гаряче харчування організовано для 82,3 % учнів.

Протягом 2011 року на зміцнення матеріально-технічної бази медичних закладів області, зокрема на забезпечення медичним обладнанням та автотранспортом, спрямовано близько 25,5 млн. грн.

В цілому у галузі охорони здоров’я прийнято та втілюється 9 регіональних цільових програм.

За напрямом «рівень злочинності» область займає 10 місце. Найкращими серед районів стали Носівський, Сосницький, Щорський, Корюківський та Варвинський.

Найгірші показники зафіксовані у Новгород-Сіверському, Прилуцькому (разом із м. Прилуки), Чернігівському, Срібнянському та Козелецькому районах.

Серед міст обласного значення місця розподілились наступним чином: місто Ніжин – 1, м. Чернігів – 2 та м. Прилуки – 3 місце.

Загалом же сумарно за оцінкою результатів діяльності обласних державних адміністрацій, здійсненою Мінекономрозвитку спільно з Держстатом за 2011 рік, вперше за останнє десятиріччя область посіла 10 місце, поліпшивши рейтинг порівняно з 9 місяцями відразу на 15 позицій. Як підкреслив голова облдержадміністрації, цей результат – стартовий майданчик, відправна точка для подальшого руху вперед.

«Підсумки минулого року – це лише підґрунтя для кропіткої та відповідальної роботи усіх гілок влади у році нинішньому. Ми повинні послідовно продовжувати напружену та, головне, результативну роботу щодо впровадження ключових пріоритетів та реформ, ініційованих Президентом України Віктором Федоровичем Януковичем.

Як зазначає Глава держави, в економічному плані цей рік буде дуже непростим, адже необхідно мінімізувати впливи і нові ризики світової кризи, зміцнити власний, національний економічний фундамент.

Основні зусилля органів виконавчої влади повинні бути сконцентровані на реалізації основних завдань, визначених Програмою економічного і соціального розвитку області на 2012 рік», - наголосив очільник області.

За його словами, одним із центральних питань на сьогодні є питання подальшого удосконалення дозвільної системи та надання адміністративних послуг за принципом „єдиного вікна”.

З метою поліпшення бізнес-клімату та інвестиційної активності кожній території треба сформувати так звані «точки росту» та надавати їх розвитку всебічну підтримку, у тому числі і фінансово-кредитну, максимально застосувати інформаційні ресурси для розкриття наявних можливостей, потенціалу та пошуку інвесторів.

Необхідно ще раз ретельно проаналізувати стан завантаження потужностей у промисловому комплексі та перспективи розвитку по кожному підприємству. Спільно з власниками і керівниками підприємств визначити проблеми, що стримують їх розвиток та у разі необхідності ініціювати вирішення проблемних питань на обласному та державному рівнях.

Особливу увагу голова облдержадміністрації звернув на стабільне функціонування підприємств харчової галузі та забезпечення населення області продуктами харчування місцевого виробництва.

«Основа цінової стабільності на продовольчому ринку – це виробництво продуктів харчування в такому обсязі, щоб із запасом забезпечити попит населення. Тому головне завдання влади - це створити умови для вільної конкуренції і безперешкодного доступу виробника безпосередньо до покупця.

Зважаючи на те, що з року в рік зростає зерновий потенціал області, необхідно максимально приділити увагу тваринництву, а також розвитку інфраструктури аграрного ринку, у першу чергу, елеваторів та овочесховищ», - зауважив він.

Володимир Хоменко також зауважив, що позитивні тенденції щодо погашення заборгованості із виплати заробітної плати, існуючі сьогодні, не є підставою для самозаспокоєння: в жодному разі не можна допустити призупинення тих позитивних напрацювань, які були досягнуті у 2011 році.

У 2012 році залишається складною та напруженою ситуація щодо забезпечення бюджетними коштами основних соціальних видатків.

Органам виконавчої влади та місцевого самоврядування області доручено під час виконання місцевих бюджетів вжити всіх можливих заходів для забезпечення в повному обсязі потреби в асигнуваннях на заробітну плату працівників бюджетних установ та на розрахунки за енергоносії, спожиті установами бюджетної сфери.

«Всі ці пріоритети повинні лягти в основу нашої з вами роботи. Вимагаю від кожного керівника конструктивної і кропіткої роботи по впровадженню реформ. Як наголошує Президент України, саме в цьому році наші співвітчизники мають відчути, що реформи – це зміни на краще, що це нові умови і нові можливості», - наголосив Володимир Хоменко.


Прес-служба облдержадміністрації