back

Ветеран-ліквідатор аварії на ЧАЕС: Якщо не ми, то хто?

22-04-2016 | 16:38

Про мужність пожежників та інших ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи розповів школярам один з учасників тих подій. Зустріч ветерана пожежної охорони, полковника у відставці Віктора Добриці з учнями чернігівської школи № 2 відбулась 21 квітня.

У своєму виступі він зазначив, що все далі в історію відходять ті місяці 1986 року. Приборкати вогнище безжальної радіації тоді вдалося лише завдяки героїчним зусиллям та самовідданій мужній праці десятків і сотень людей, які брали безпосередню участь у небезпечній роботі в епіцентрі катастрофи. Одними з перших на місце аварії прибули 343 пожежники з Чернігівщини. У надзвичайно важких і ризикованих умовах наші земляки виконали великий обсяг робіт з ліквідації наслідків катастрофи.

Медалями «За відвагу на пожежі» та «За трудову доблесть» були нагороджені 42 співробітники пожежної охорони Чернігівщини.

З кожним наступним відрізком часу ми все більше розуміємо, від якої страшної біди врятували країну та світ скромні герої-пожежні тих днів. Люди йшли на цей подвиг за покликом серця. Вони жертвували своїм здоров’ям, не думаючи про нагороди, відзнаки, пільги. Тисячі завчасно пішли з життя. Але їх головним гаслом було: якщо не ми, то хто?

Ціною життя і здоров’я ліквідатори-чорнобильці врятували світ від розростання лиха, що загрожувало всьому людству. Тому ми маємо пам’ятати, якою ціною дісталася перемога над техногенною стихією, шанувати скромних героїв, які живуть і працюють поруч. Адже пам’ять – це запорука того, що подібна біда не спіткає нас знову.

На знак пошани одна з вулиць міста Чернігова носить ім’я пожежного Анатолія Григоренка. Також у 2015 році встановлено 2 меморіальні дошки на підрозділах, якими керували герої пожежної охорони Іван Дрижак та Анатолій Григоренко.

 

Довідково: У 1986 році пожежники Чернігівщини в ході ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виконали покриття захисною плівкою території, будівель та споруд станції загальною площею понад 1,7 млн м2, дезактивували портові крани, під’їзні шляхи та майданчики порту Прип’ять площею 560 тис. м2, зняли 413 м3 та завантажили 105 контейнерів радіоактивного ґрунту, перекачали із залізничних цистерн 516 м3 дезактивуючої рідини, відкачали 8600 м3 радіоактивної води, зняли 1420 м3 захисної плівки з будівель і споруд, захистили 299 м2 підлог, стін та вікон компресорної станції, щитів та приладів управління, ліквідували в районі АЕС десятки лісових пожеж на площі 62,2 га, провели санобробку близько 2500 голів худоби, дезактивували 530 од. техніки та 3,6 млн м2 території населених пунктів України і Білорусі.


За повідомленням

Навчально-методичного центру цивільного захисту

та безпеки життєдіяльності Чернігівської області