14-04-2016 | 09:36
Основними принципами консультування воїнів, які повернулись із війни, поділився з психологами, соціальними працівниками та волонтерами американський психолог, коуч, постійний консультант Корпусу миру Роберт Френк Пьюселік.
Семінар-навчання для «Попередження посттравматичного стресового розладу в Україні» відбувся 13 квітня, в залі пленарних засідань облради. Захід відкрили заступник голови – керівник апарату обласної державної адміністрації Наталія Романова та заступник голови обласної ради Арсен Дідур.
Учасники семінару спробували за один день розглянути програму, розраховану на шість днів. А повний курс навчання проходить декілька років, по три дні на місяць. Щоб працювати з солдатами потрібно володіти 9-ма основними наборами навичок, з половиною яких гості ознайомились під час зустрічі з американським психологом.
Френк Пьюселік працював з ветеранами семи війн, Україна – восьма. Він вважає, що цей конфлікт дуже незвичний, адже воювати доводиться на своїй території, частково зі своїми колишніми співгромадянами. Відтак, це протистояння, з психологічної точки зору, набагато складніше, ніж ті, які він бачив раніше.
Ось деякі статистичні дані щодо ветеранів різних війн. Так, загальновідомо, що через самогубства загинуло більше ветеранів в’єтнамської війни, аніж безпосередньо у ході самої боротьби. Проходять через розлучення майже 50% учасників бойових дій. Також, вони більш за інших схильні до злочинів і можуть потрапляти до в’язниці. За словами Френка Пьюселіка, таке ж може чекати і на Україну. Якщо, звісно, психологи не навчяться технологій роботи з посттравматичними військовими станами.
— Я – ветеран в’єтнамської війни. Після повернення фізично я знаходився вдома, а розумово — залишався на війні. Я бачив жахливі сни, звинувачував себе в тому, що не зміг комусь допомогти вчасно. Я витратив 15 років, щоб вийти з цього страшного стану і почав допомагати й іншим, — розповідає Френк Пьюселік.
Повернувшись з війни, людина змінюється. Їй доводиться жити з тим, що вона бачила та робила. Тому, перш ніж повернутися додому, кожен воїн має пройти спеціальну програму реабілітації, щоб підготуватись до звичайного життя. А спогади, знання і навички, які солдат здобув, потрібно не стирати, а перетворювати в мудрість. І це головне завдання кожного лікаря-психолога.
Важливим залишається питання реабілітації родин та дружин військовослужбовців: Чи попереджають їх, що їх син, чоловік чи батько зміниться. І як у такому випадку зберегти родину? Очікуючи дзвінка від солдата з фронту, жінка, за словами психолога, «помирає тисячу разів». Тож, такі сім’ї також мають пройти «трансформацію» разом з чоловіками-солдатами.
Таким чином, на сьогодні від психологів багато у чому залежить, яким буде українське суспільство після завершення війни.
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю ОДА