back

Забезпечення реалізації прав дітей на Чернігівщині обговорили на засіданні Громадської гуманітарної ради при голові облдержадміністрації

01-03-2012 | 15:17

Питання забезпечення реалізації прав дітей на Чернігівщині та виконання завдань, визначених Указом Президента України «Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні» розглянули на засіданні Громадської гуманітарної ради при голові облдержадміністрації, яке відбулося 1 березня за участю Уповноваженого Президента України з прав дитини Юрія Павленка. Засідання провів голова облдержадміністрації Володимир Хоменко.

У Громадській гуманітарній раді взяли участь керівник управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Людмила Волинець, заступник Голови Представництва Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні Рудігер Люхманн, голова обласної ради Анатолій Мельник, заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко.

На засідання були запрошені голови районних державних адміністрацій; міські голови Чернігова, Ніжина, Прилук, голови Деснянської, Новозаводської районних у м. Чернігові рад; керівники обласних управлінь, установ та організацій, начальники служб у справах дітей райдержадміністрацій, Ніжинської, Прилуцької міських рад, Деснянської, Новозаводської районних у м. Чернігові рад; директори районних та міських центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді; директори інтернатних установ управлінь освіти і науки, охорони здоров’я облдержадміністрації, закладів соціального захисту дітей, служби у справах дітей облдержадміністрації; керівництво УМВС України в області, співробітники підрозділів кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в області, міськ(рай)відділів внутрішніх справ УМВС України в області; представники ЗМІ області.

Відкриваючи засідання, голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко зазначив, що одним з головних завдань у реалізації державної політики Президентом України В.Ф.Януковичем визначено створення належних умов для забезпечення реалізації прав та законних інтересів дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; вирішення актуальних питань у сфері охорони дитинства; підвищення соціальної захищеності дітей; побудова державної системи, спрямованої на те, щоб діти отримали якісну освіту, повноцінне сімейне виховання, належний фізичний і духовний розвиток, були забезпеченні житлом, мали можливість оздоровлюватись і ще багато іншого.

«Від спроможності влади забезпечити гідне дитинство своїм наймолодшим громадянам безпосередньо залежить майбутнє нашої держави. Наше завдання сьогодні детально проаналізувати перші підсумки виконання та реальний стан дотримання і реалізації прав дітей як в області в цілому, так і в кожній територіальній громаді зокрема», - підкреслив керівник області.

Заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко поінформував присутніх про роботу обласної державної адміністрації у напрямку реалізації завдань, визначених Указом Президента України, а саме: створення належних умов для забезпечення реалізації прав та законних інтересів дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вирішення актуальних питань у сфері охорони дитинства. Він, зокрема, відмітив, що одним з основних прав дитини є право на життя і здоров'я. Питання охорони здоров'я дітей перебувають на особливому контролі обласної адміністрації. У 2011 році в області народилось 10134 дитини Завдяки комплексним заходам щодо попередження випадків материнської смертності, зниження мертвонароджуваності та смертності дітей віком до 1 року, протягом останніх років (2010 – 2011р.р.) вдалося стабілізувати рівень немовлячої смертності на рівні 8 на 1 тисячу народжених живими. За цим інтегральним показником область посідає 7 місце серед регіонів України.

З метою попередження випадків материнської та немовлячої смертності, наближення медичної допомоги до сільських мешканців в області цілодобово працюють виїзні реанімаційні бригади: акушерсько-гінекологічна, педіатрична та неонатологічна. На сьогоднішній день в області проживає 3871 дитина - інвалід, що становить 2,2% від загальної кількості дитячого населення. Всім дітям-інвалідам розроблені індивідуальні програми реабілітації. Реабілітацію дітей-інвалідів в області здійснює 4 Центри соціальної реабілітації, в яких протягом минулого року отримала послуги 941 дитина, з них 37 дітей змогли відвідувати дитячі дошкільні заклади.

На диспансерному обліку перебуває 173 дитини, хворих на цукровий діабет. Всі вони забезпечені інсулінами, глюкометрами та тест-смужкам у повному обсязі. Діти зі зниженим слухом забезпечуються слуховими апаратами, у 2011 році слухопротезовано 43 дитини.

В області вживаються заходи щодо забезпечення безперешкодного доступу дітей з інвалідністю до навчальних приміщень. На сьогодні 47 % загальноосвітніх навчальних закладів обладнано пандусами.

Віктор Тканко також зазначив, що пріоритетним для області є право дитини на освіту. У 2011 році розпочато реалізацію чотирьох освітянських програм, які сприяють забезпеченню необхідних умов для здобуття якісної освіти. В рамках реалізації обласної цільової Програми розвитку дошкільної освіти в минулому році відкрито 27 дитячих садочків, в той час як у два попередніх роки тільки - 10. Завдяки цьому рівень охоплення дітей дошкільною освітою зріс до 61,2% (проти 58,2 % у 2010 році), а дітей старшого дошкільного віку – до 99,9% (проти 62%).

За словами заступника голови ОДА, важливою складовою соціального захисту дітей області є оздоровлення та відпочинок. У 2011 році в області на 3 одиниці збільшилася кількість закладів оздоровлення та відпочинку. У порівнянні з минулим роком показники оздоровлення та відпочинку дітей збільшилися на 7,7% і склали у минулому році 60% від загальної кількості дітей шкільного віку. Кількість оздоровчих послуг зросла майже на 10 % і склала у 2011 році 37,1% від кількості дітей, які отримали послуги. А за цими процентними показниками – збільшення саме оздоровчих послуг для 7 тисяч дітей.

Нагальним питанням на сьогодні, як відзначив Віктор Тканко, є комплексне вирішення проблем багатодітних родин. В області проживає майже 5 тисяч багатодітних сімей, в яких виховується понад 16 тисяч дітей.

Проводиться робота щодо забезпечення в повному обсязі батьків та дітей з цих сімей посвідченнями, які дають право на отримання пільг згідно з чинним законодавством. Покращення становища багатодітних родин є складовою обласної Програми „Реалізація Стратегії демографічного розвитку Чернігівської області на період до 2015 року”, зокрема, в частині поліпшення житлових та соціально-побутових умов багатодітних сімей, в яких виховується 5 і більше дітей.

«Указом Президента України «Про питання щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні» чітко визначено завдання щодо пріоритетності права дитини на сімейне виховання, їх усиновлення, влаштування під опіку та піклування, у прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу. Це завдання є стратегічним у діяльності всіх державних установ області, причетних до вирішення даного питання», - підкреслив він.

На сьогодні на обліку служб у справах дітей перебуває 2687 дітей, які мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, це діти найбільш вразливої категорії. Внаслідок реалізації Обласної цільової програми розвитку сімейних форм виховання нам вдалося за останні роки на 15% збільшити кількість дітей, влаштованих до сімейного середовища та зменшити майже в два рази кількість дітей-сиріт в інтернатних закладах.

Впродовж 2008-2011 років в області створено 10 дитячих будинків сімейного типу, прийомні сім’ї створені та функціонують у кожній адміністративно-територіальній одиниці області.

«Незважаючи на те, що з кожним роком в області збільшується кількість дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, кількість дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, які виховуються в інтернатних установах, залишається великою (569 дітей), що є грубим порушенням права дитини на виховання в сім'ї», - констатував заступник голови ОДА.

Він зауважив, що пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування залишається усиновлення. В минулому році в області було усиновлено 80 дітей, з їх числа 45 – громадянами України. За словами Віктора Тканка, сьогодні значне місце в системі державних соціальних інститутів посідають інтернатні заклади, у підпорядкуванні управління освіти і науки облдержадміністрації їх функціонує 18.

В області також приділяється велика увага організації профілактичної роботи. Здійснюються заходи щодо профілактики раннього соціального сирітства. Протягом 2011 року в області могли стати сиротами у перші хвилини життя 23 немовлят (у 2010 році – 53). Завдяки спільним діям соціальних і медичних працівників 14 (61%) мам змінили свій намір і діти залишились у родинах, тільки 9 жінок проти 22 у 2010 році залишили дітей в медичних закладах.

Заступник голови звернув увагу та той факт, що кількість злочинів, скоєних неповнолітніми на території області у минулому році, збільшилась у порівнянні з 2010 роком на 45,9% (з 303 до 442). Ріст загальної підліткової злочинності відмічається у 15 районах області та м.Чернігові. На його думку, для вирішення цього проблемного питання необхідно як на рівні області, так і в кожному місті та районі скоординувати роботу служб у справах дітей, кримінальної міліції у справах дітей, органів освіти, центрів соціальних служб у справах сім'ї, дітей та молоді в даному напрямі.

Ще однією дуже важливою проблемою, яка вимагає першочергового вирішення, є забезпечення житлом дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Згідно із Законами України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» ці функції покладені на органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. Протягом минулого року проведена робота щодо передачі у власність житла 14 дітям, поставлено на квартирний облік 163 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 61 особу з їх числа, 9 особам надано житло. Проте, проблема, пов’язана із забезпеченням житлом осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, залишається вкрай складною.

«Вирішення проблем захисту прав дітей має бути одним з найголовнішим пріоритетом нашої роботи. Чим більше дитина отримає в дитинстві, тим більше, ставши дорослою, вона захоче і зможе подарувати своє тепло іншим», - наголосив Віктор Тканко.

Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко розповів присутнім про свої повноваження і завдання, які поставив Президент України Віктор Янукович. Він також охарактеризував показники критерію «Захист прав дитини», за яким Кабінет Міністрів України оцінюватиме роботу виконавчої влади в цьому напрямку.

Керівник управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини Людмила Волинець у своєму виступі відмітила, що поряд із позитивними досягненнями в питаннях забезпечення реалізації прав та законних інтересів дітей на Чернігівщині є й певні недоліки, зокрема, кадрове забезпечення служб у справах дітей, зростання дитячої злочинності тощо. Вона також підкреслила, що виконання Указу Президента це конкретний вплив на долі дітей.

Підсумовуючи результати засідання громадської гуманітарної ради, голова облдержадміністрації Володимир Хоменко наголосив на персональній відповідальності керівників на місцях, які одночасно є головами органів опіки та піклування, у здійсненні соціального-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Інформаційно-аналітичні матеріали
про забезпечення реалізації прав дітей в області


Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації