back

Розглянуто стан організації діяльності шкільних освітніх округів щодо покращення надання якісних освітніх послуг

06-12-2011 | 16:39

Головним питанням спільного виїзного засідання Громадської гуманітарної ради при голові облдержадміністрації та Колегії управління освіти і науки облдержадміністрації, що проходив у Менському районі, було вивчення стану організації діяльності шкільних освітніх округів щодо покращення надання якісних освітніх послуг.

У засіданні взяли участь члени Громадської гуманітарної ради, начальники відділів, управлінь гуманітарної сфери обласної державної адміністрації, начальники відділів освіти райдержадміністрацій, управлінь освіти міських рад.

Відкриваючи засідання, голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко, зокрема, зазначив, що в рік, оголошений Указом Президента України Роком освіти та інформаційного суспільства, органам виконавчої влади разом з органами місцевого самоврядування, педагогічною спільнотою та громадськістю області вдалося зробити суттєві кроки для подальшого розвитку освіти нашого поліського регіону.

Протягом року розпочали діяльність 24 дошкільні навчальні заклади, завдяки чому рівень охоплення дітей дошкільною освітою зріс до 60 %. Введено в дію реконструйоване приміщення Городнянської школи № 2. Покращується рівень комп’ютерного забезпечення загальноосвітніх установ, чому значною мірою сприяла програма забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області ліцензійними електронними засобами навчального призначення та мультимедійним обладнанням.

Предметом особливої уваги та турботи є інтернатні заклади, в яких створено умови для комплексної соціальної, психологічної, фізичної адаптації вихованців, забезпечуються необхідні умови для отримання якісної освіти.

Здійснюються заходи з покращення матеріально-технічної бази цих закладів. За кошти обласного бюджету для інтернатних закладів придбано обладнання для двох кабінетів хімії та кабінету фізики, встановлено 2 навчальні комп’ютерні комплекси на загальну суму 765 тис.грн., закуплено корекційного обладнання на суму 560 тис. грн.

Вдалося зберегти мережу позашкільних навчальних закладів, а з 1 січня 2012 року розпочне роботу обласний комунальний позашкільний навчальний заклад «Чернігівська мала академія наук учнівської молоді».

«У щорічному посланні до Верховної Ради Президент України Віктор Янукович зазначив: «Модернізація економіки, зміни в соціальній системі захисту, медицині, інших сферах вимагають і нової якості освіти».

Тож пріоритетним в поточному навчальному році залишається завдання – забезпечити надання якісних освітніх послуг. Дуже непроста справа, яка потребує всебічного аналізу й детального відпрацювання шляхів реалізації», - наголосив Володимир Хоменко.

За словами очільника області, Чернігівщина як поліський регіон має власні особливості розвитку й функціонування освітньої галузі, зокрема, багато років поспіль складною залишається демографічна ситуація.

Несприятлива демографія та певні соціально-економічні чинники призвели до скорочення контингенту учнів та відповідно збільшення кількості шкіл з малою чисельністю. Нагальною виступає необхідність оптимізації мережі освітніх закладів.

Голова облдержадміністрації зауважив, що оптимізація не є лише закриттям чи реорганізацією, а й будівництвом нових шкіл. До 1 вересня 2012 року планується завершити будівництво Седнівського навчально-виховного комплексу Чернігівського району, ввести в дію приміщення загальноосвітніх навчальних закладів у м. Носівка, с. Машево Семенівського району, с. Григорівка Бахмацького району, селах Нова Басань та Рудьківка Бобровицького району, нового корпусу школи-гімназії №1 в Прилуках. Роботи на цих об’єктах зараз активно тривають.

Стратегічним напрямком у забезпеченні дітям сільської місцевості рівного доступу до якісної освіти є належна організація діяльності опорних шкіл та ефективного функціонування шкільних освітніх округів.

Як зазначив у доповіді начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Анатолій Заліський, процеси оптимізації освітньої мережі вимагають виваженості, конкретності, детального аналізу, а головне – глибокої роз’яснювальної роботи насамперед серед педагогічної та батьківської громадськості, адже мова йде не про закриття шкіл, а про створення нових, значно якісніших умов навчання.

Наказом управління освіти і науки облдержадміністрації затверджено мережу 115 опорних навчальних закладів, 105 з яких функціонують у районах, 10 – у містах області.

Відповідно до Положення про освітній округ, опорна школа – це навчальний заклад, що надає повну загальну середню освіту, забезпечений кваліфікованими педагогічними кадрами, має сучасну матеріально-технічну і навчально-методичну базу, зручне розташування і забезпечує допрофільну підготовку та профільне навчання, поглиблене вивчення окремих предметів.

Як підкреслив голова облдержадміністрації, цей заклад має бути зразковим і відповідати усім вимогам сучасності, тому завдання органів державної влади та місцевого самоврядування спільно з органами управління освітою, керівниками навчальних закладів – вжити подальших дієвих заходів, щоб наповнити опорні школи повноцінним змістом, а не просто змінити назву.

Потрібна конкретна робота, яка буде спрямована на покращення надання освітніх послуг кожній дитині, а результатом стане висока якість знань наших випускників.

Першочерговими залишаються питання покращення матеріально-технічної та навчально-методичної бази, в першу чергу, опорних шкіл: оснащення їх сучасним мультимедійним обладнанням; створення умов, комфортних для збереження здоров'я, для розвитку індивідуальних здібностей кожної дитини; будівництво доріг в межах освітнього округу; придбання шкільних автобусів.

Неможлива ефективна робота освітніх округів і без подальшої реалізації прийнятих обласних програм, а саме: розвитку позашкільної освіти, підтримки обдарованої молоді, «Шкільний автобус», забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів області ліцензійними електронними засобами навчального призначення та мультимедійним обладнанням.

Складна ситуація в підлітковому середовищі потребує постійної зайнятості дітей в позаурочний час. Тому позашкілля має стати центром уваги педагогічних колективів, щоб перетворити його на сферу для духовного та фізичного розвитку дитини, виявлення і підтримки обдарованої учнівської молоді. Позашкільна робота має стати дієвим засобом відволікання учнівської молоді від негативного впливу вулиці, порятунку від самотності, виправлення вже набутого негативного досвіду поведінки. Чернігівська область – одна з небагатьох в Україні, де вдалося не тільки зберегти мережу позашкільних закладів, а й дещо її розширити.

Вкотре піднімалося питання щодо підключення закладів освіти до мережі Інтернет. Як підкреслив керівник області, цю роботу необхідно продовжувати, щоб забезпечити доступ до всесвітньої інформаційної мережі більшості учнівської молоді на території області.

Питання підвозу школярів до місць навчання продовжує перебувати на контролі органів влади. Протягом десяти років дії програми «Шкільний автобус» за кошти обласного бюджету придбано 87 автобусів. На жаль, цього недостатньо, адже для повного забезпечення підвозом іще потрібно 56 транспортних одиниць.

Як приклад для інших – вирішення цього питання у Куликівському та Прилуцькому районах, де вишукали можливість придбати по одному шкільному автобусу для підвозу учнів опорних шкіл до нового навчального року.

Важливе значення має рівень підготовки, фаховість, компетентність керівника навчального закладу, особливо опорної школи, та забезпечення висококваліфікованими педагогічними кадрами. Це має бути визначальним під час призначення на керівні посади.

«Реалізація моделі освітніх округів, можливо, і не стане панацеєю від складних проблем освітньої галузі, проте дозволить зробити суттєвий крок на шляху трансформації освіти та управлінської системи освітньої галузі.

Вирішити поставлені завдання можливо за умови тісної співпраці органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, ефективної діяльності у цьому напрямку педагогічних та учнівських колективів навчальних закладів із залученням широкого кола громадськості.

Переконаний, що кожен з нас докладе максимум зусиль і разом ми виконаємо доручену нам справу відповідально і фахово», - підкреслив голова облдержадміністрації.

За результатами спільного засідання Громадської гуманітарної ради та колегії управління освіти і науки облдержадміністрації буде прийнято відповідне рішення.

Прес-служба облдержадміністрації