back

Україна залучить від ЄІБ 400 млн євро на модернізацію житлово-комунального господарства

04-02-2016 | 17:42

3 лютого Верховна Рада України ратифікувала Фінансову угоду (проект «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України») між Україною та Європейським інвестиційним банком.

За відповідне рішення проголосували 261 народний депутат.

Ратифікація Угоди дозволить залучити кошти в регіони України для модернізації житлово-комунального господарства.

Європейський інвестиційний банк надасть Україні кредит в обсязі 400 млн. євро для реалізації проектів у сферах: теплопостачання, водопостачання та водовідведення, енергоефективність будівель, зовнішнє освітлення населених пунктів, поводження з побутовими відходами.

Кошти підуть на фінансування державних інфраструктурних проектів у середніх і великих містах України. Основна спрямованість таких проектів – захист, відновлення та запобігання погіршенню стану об’єктів комунального господарства з поліпшенням їх енергоефективності.

 

Довідка

23 липня 2015 року від імені України Фінансову угоду (проект «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України») між Україною та Європейським інвестиційним банком про надання Україні кредиту у розмірі 400 млн євро підписано Віце-прем’єр-міністром – Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадієм Зубко, від імені Європейського інвестиційного банку – Віце-президентом Ласло Бараньяєм.

Відповідно до Фінансової угоди відповідальним виконавцем є Мінрегіон, а кінцевими бенефіціарами – центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства (включаючи підприємства, державна чи комунальна частка в яких більше 50 відсотків).

Процентна ставка станом на 26.01.2016: фіксована (близько 1,31%) або плаваюча (близько EURIBOR + 21,6 б.п.).

Загальний період погашення позики (з урахуванням пільгового періоду): 15 років для субпроектів у сфері зовнішнього освітлення населених пунктів та поводження з побутовими відходами; 22 роки для субпроектів у сфері централізованого теплопостачання та енергоефективності будівель; 30 років для проектів у сфері гарячого водопостачання, централізованого та нецентралізованого питного водопостачання, водовідведення.

Пільговий період погашення позики 3 роки для субпроектів у сфері зовнішнього освітлення населених пунктів та поводження з побутовими відходами; 5 років для субпроектів у сфері централізованого теплопостачання та енергоефективності будівель; 8 років для проектів у сфері гарячого водопостачання, централізованого та нецентралізованого питного водопостачання, водовідведення.

***

Процес підготовки до реалізації спільного з Європейським інвестиційним банком проекту, спрямованого на модернізацію інфраструктури житлово-комунального господарства, розпочато в 2013 році.

З метою забезпечення залучення коштів у сектори теплопостачання, водопостачання, водовідведення, енергоефективність будівель, зовнішнє освітлення населених пунктів, поводження з побутовими відходами в травні 2015 року підготовлено проектну пропозицію та відповідно до вимог Порядку ініціювання, підготовки та реалізації проектів економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1027, направлено Мінекономрозвитку.

Наказом Мінекономрозвитку від 15.06.2015 № 608 прийнято рішення про доцільність підготовки спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України», Мінрегіон визначено відповідальним виконавцем такого проекту.

8 липня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про доцільність залучення позики від Європейського інвестиційного банку для реалізації проекту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» в обсязі 400 млн. євро (розпорядження № 744-р).

23 липня 2015 року Мінрегіоном забезпечено підписання відповідної Фінансової угоди між Україною (Зубко Г. Г., Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства)  та Європейським інвестиційним банком (Ласло Бараньяй, Віце-президент).

В кінці вересня минулого року Мін’юст надав висновок про необхідність ратифікації угоди для набрання нею чинності, у зв’язку із чим Мінрегіоном підготовлено та забезпечено погодження відповідного законопроекту, який 28 грудня 2015 року внесено Президентом до Верховної Ради (реєстрац. № 0075).

На початку поточного року обласним державним адміністраціям надіслано опитувальники щодо можливості участі у Проекті.

Після ратифікації Фінансової угоди планується утворити Групу управління проектом при Мінрегіоні, відібрати учасників та розпочати реалізацію проектів.

Прес-служба Мінрегону України