back

Подалати епідемію туберкульозу на Чернігівщині можливо!

25-01-2016 | 10:33

Епідемію туберкульозу на Чернігівщині можна подолати лише за допомогою посилення ранньої профілактики серед населення, покращення матеріально-технічної бази спеціалізованих закладів та підвищення якості лікування хворих. Про це представникам ЗМІ під час прес-туру до КЛПЗ «Обласний протитуберкульозний диспансер» розповіли начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш, головний лікар закладу Микола Дейкун та його заступник Ярослав Вольський .

На жаль, протягом минулого року на Чернігівщині зафіксовано збільшення кількості вперше виявленого туберкульозу, причому, хвороба вже вийшла за рамки представників груп ризику. 677 жителів області потрапили у поле зору фтизіатрів, загалом же у 2015 році майже 2 тисячі громадян проліковано в протитуберкульозних закладах Чернігівщини. Це пов’язано із тим, що хвороба все частіше набуває невиліковних мультирезистентних форм та поєднується із вірусом імунодефіциту.

Втім, медики здатні ефективно лікувати сухоти (звісно, якщо людина своєчасно звернеться за допомогою) та швидко діагностувати захворювання – наголосив заступник головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Ярослав Вольський. — У закладі впроваджена система швидкої діагностики захворювання та визначення чутливості до протитуберкульозних препаратів. Це апарат «Джин-експерт». В результаті застосування даного методу в нас підвищився показник виявлення небезпечних для оточуючих хворих на туберкульоз на 70%. Це один з кращих показників в Україні.

Як і будь-яке інше захворювання, туберкульоз простіше лікувати на ранніх стадіях. При цьому витрати на одного хворого становитимуть 500 гривень на курс лікування, а при пізніх стадіях, та ще й таких, що не чутливі до препаратів, ця сума збільшується до 20 тисяч. Втім, заклад, завдяки співпраці із Глобальним фондом, забезпечений такими препаратами і всі пацієнти мають доступ до лікування.

На думку медиків, задля покращення ситуації не так вже багато і потрібно, лише треба застосувати виважені підходи до наявних потужностей. Наприклад, між чотирма протуберкульозними закладами області таким чином розподілити хворих, щоб вони не контактували між собою та не сприяли взаємозараженню паличкою Коха, забезпечити належне фінансування обласної спеціалізованої програми, дати поштовх для роботи нещодавно створеного Територіального медичного об’єднання з лікування соціально небезпечних інфекцій та залучити широкі кола громадськості до профілактики туберкульозу. До речі, незабаром повинна запрацювати громадська організація «Подолаємо туберкульоз разом!», яка об’єднає представників малого та середнього бізнесу. І, врешті-решт, відремонтувати приміщення обласного тубдиспансеру для створення зручних умов для перебування хворих. Це – програма-мінімум, з якої повинен починатися черговий, якісно новий етап боротьби з епідемією соціально небезпечних захворювань.

Начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Петро Гармаш звернув увагу на проблему кадрового питання у галузі :

— Хоча ми фтизіатрами забезпечені у повному обсязі, лікарів інших спеціальностей нам катастрофічно не вистачає. Якщо ми всі разом не будемо працювати над покращенням ситуації, згодом будемо мати великі проблеми із наданням кваліфікованої медичної допомоги населенню. Якщо ж йдеться про реформування медицини, то її треба робити із кадрами, відтік яких ми не повинні допустити. Для цього певною мірою і ініціюється створення Територіального медичного об’єднання для профілактики, лікування всіх соціально небезпечних захворювань, зокрема, ВІЛ, туберкульозу, дермато-венерологічних.

За повідомленням Управління охорони здоров'я облдержадміністрації