back

Іван Мазепа — видатний державотворець і меценат

20-03-2015 | 09:17

Сьогодні, 20 березня, виповнюється 376 років з дня народження Івана Мазепи — гетьмана України (1687 — 1709 рр.), видатного державно-політичного і культурного діяча кінця XVII — поч. XVIII ст.

Іван Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. Період його гетьманства охарактеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного та культурного життя.

На початку XVIII ст., в умовах Північної війни (1700 — 1721), гетьман Іван Мазепа в союзі з польським королем Станіславом Лещинським та шведським королем Карлом ХІІ здійснив спробу реалізувати свій військово-політичний проект, метою якого був вихід з-під протекторату Московської держави і утворення на українських землях незалежної держави.

Батуринська трагедія 1708-го року — одна з найбільших трагедій в українській історії, під час якої жорстоко і безжально винищено багатьох тисяч не лише чоловіків-захисників Гетьманської столиці, а й мирних жителів, незалежно від віку і статі, стала розплатою за вищезгаданий союз.

Досить довго історична постать Івана Мазепи подавалася негативно, як зрадника. Але зі здобуттям Україною незалежності сторінки історії нашої держави стали розкриватися повніше. Тож і про Мазепу стали говорити як про одного з визначних діячів, без якого годі собі уявити український національно-визвольний рух. Саме «мазепинці» являють собою одне з поколінь борців за незалежну Українську державу.

Вагомий внесок зроблено Іваном Мазепою у розбудову української козацько-гетьманської держави та її культури. Усвідомлюючи значення освіти для розбудови держави, Мазепа постійно опікувався навчальними закладами. Зокрема, його коштом будувалися корпуси Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму, які пізніше також були збагачені сучасними на той час бiблiотеками й рідкісними рукописами.

Коштом Івана Мазепи було збудовано, реставровано та оздоблено велику кiлькiсть церковних споруд. Найвiдомiшими з них були будiвлi в таких монастирях, як Києво-Печерська Лавра, Пустинно-Миколаєвський, Чернiгiвський Троїцько-Iллiнський, Лубенський Мгарський, Густинський, Батуринський Крупницький, Глухiвський, Петропавлiвський, Бахмацький, Каменський, Любецький, кафедральнi собори у Києвi — Святої Софiї, Переяславi та Чернiговi, церкви в Батуринi, в Дiгтярiвцi та iншi.

Помер Іван Мазепа 22 вересня 1709 року у Бендерах. Проте не вмерла його мрія — створення самостійної Української держави. Героїчний виступ «мазепинців» проти російського царя продемонстрував, що воля для України — понад усе!

Також пропонуємо ознайомитися зі статтею «Гетьман Мазепа — об’єднувач України».