back

Про воїнів АТО мусить дбати держава

23-10-2014 | 10:07

Волонтери, медики, військові, державні службовці, представники Громадської ради при ОДА, які зібралися за круглим столом, попри різноманітність поглядів і роду занять були єдині в тому, що держава має дбати про своїх захисників та забезпечувати соціальну підтримку їх сім’ям.

Директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації Оксана Сердюк на початку зустрічі зазначила, що доля чернігівців-захисників Вітчизни небайдужа майже усім жителям області. Багато хто так чи інакше долучився до надання допомоги 13 та 41 батальйонам територіальної оборони. Особливу вдячність Оксана Станіславівна висловила волонтерам, які дбають про харчування й обмундирування земляків.

Один, а то й два рази на місяць з Чернігова до зони АТО й назад відправляється автобус. Він возить бійців у відпустку додому й після перепочинку — на службу, а ще доставляє гуманітарний вантаж, зібраний волонтерами. Як зауважив директор Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації Сергій Болдирєв, знайти кошти на таку поїздку з кожним разом все важче.

Він поінформував також про те, що обласна державна адміністрація розробила, а обласна рада затвердила Програму матеріально-технічного забезпечення батальйонів територіальної оборони Чернігівської області на 2014 рік. За цією Програмою з обласного бюджету буде виділено майже півтора мільйона гривень для придбання обмундирування, спорядження, засобів спецзахисту, зв’язку, електрозабезпечення, закупівлі пально-мастильних матеріалів для батальйонів територіальної оборони, сформованих на Чернігівщині. Проте й цього недостатньо.

Сергій Болдирєв акцентував увагу присутніх ще на одному проблемному питанні — одержанні бійцями АТО статусу учасника бойових дій. Для цього вони мають зібрати купу різних документів, які потім передаються до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Тільки ця, одна-єдина на всю Україну комісія приймає рішення про надання відповідного статусу. Зважаючи на кількість людей, задіяних у проведенні АТО, рішення комісії можна чеками місяцями, якщо не роками. А належних соціальних гарантій захисники Вітчизни потребують вже сьогодні. Тому доцільно було б передати цю функцію відповідним обласним структурам, залишивши Києву розв’язання спірних питань.

Під час засідання наголошувалося на тому, що посилений соціальний захист необхідний також і сім’ям воїнів АТО. Адже тоді й самим захисникам Вітчизни можна буде зосередитися на виконанні бойових завдань, а не на побутових проблемах родини. Особливої уваги, чуйності та підтримки заслуговують сім’ї загиблих героїв.

Учасники зустрічі детально обговорили проблеми матеріально-технічного забезпечення воїнів АТО та соціального захисту їх та їх сімей. І дійшли висновку, що держава, а надто Міністерство оборони України, далеко не завжди виконує свій обов’язок перед військовослужбовцями. Тому за результатами обговорення було прийнято рішення звернутися до керівництва держави і Міністерства оборони України з вимогою забезпечити належне матеріально-технічне оснащення військових частин, відрегулювати й посилити механізм соціального захисту учасників АТО та членів їх сімей.


Звернення учасників круглого столу «Соціальний захист воїнів АТО»

Сьогодні, коли проти нашої держави ведеться неоголошена війна, а на Сході країни гинуть кращі сини українського народу, кожен справжній громадянин України намагається допомогти її захистити.

Не стоять осторонь і патріоти Чернігівщини. Волонтери з Сіверської землі доставляють нашим воїнам все необхідне, від засобів гігієни до військової техніки. Бійці територіальних батальйонів, всі, кому допомагають волонтери, безмежно вдячні за підтримку.

Але всі розуміють, що це вимушений крок і можливості волонтерів не безмежні. Держава повинна взяти на себе повноцінне забезпечення військовослужбовців всім необхідним. У цьому напрямі робляться конкретні кроки, але на даний момент їх недостатньо для суттєвого виправлення ситуації.

Ми, представники волонтерських організацій області, органів влади, науковці, вимагаємо від Міністерства оборони України активізувати роботу по забезпеченню бійців Української армії, що перебувають у зоні АТО, всім необхідним у зимовий період.

Наголошуємо, що і надалі всіляко підтримуватимемо українських воїнів, які захищають цілісність та незалежність України. Разом з тим, звертаємося до керівництва держави та Міністерства оборони України з вимогою матеріально та технічно забезпечити обороноздатність наших військ у зоні конфлікту.

Звертаємось до Міністерства оборони України ініціювати внесення зміни у Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які брали участь в проведенні АТО: передати повноваження видачі посвідчень від Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій комісіям, які мають бути створені при обласних військових комісаріатах. Враховуючи значний обсяг роботи, доцільно залишити Міжвідомчій комісії тільки розгляд спірних питань.

Зважаючи на факти відмови окремих медичних закладів у наданні медичної допомоги військовослужбовцям, які брали участь в АТО, пропонуємо Міністерству охорони здоров’я України надати роз’яснення щодо неприпустимості подібної практики.

Пропонуємо провести широку інформаційну кампанію щодо пільг, які надаються учасникам бойових дій у зоні АТО та членам їх сімей. Неприпустимими є факти відмови перевізниками у безоплатному проїзді міським пасажирським транспортом матерям та дружинам загиблих воїнів.

Звертаємось до керівників державних органів та установ, які забезпечують надання соціального захисту воїнам АТО та членам їх сімей, з пропозицією працювати максимально відкрито та публічно, озвучувати проблемні питання, шукати шляхи їх вирішення спільно з громадськістю.

Водночас, закликаємо всіх жителів України допомогти державі та її армії у цей непростий час.

Тільки в єдності сила нашої перемоги!

Чернігів, 22 жовтня 2014 рокуДепартамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю
облдержадміністрації