back

На з’їзді у Чернігові радіаційні онкологи обговорили актуальні питання

24-06-2010 | 14:53

Близько 150 вчених і лікарів із семи країн світу - України, Росії, Білорусі, Індії, Німеччини, Чехії, Туреччини - взяли участь у V з’їзді Українського товариства радіаційних онкологів (УТРО), який 21-23 червня проходив у Чернігові. На відкритті заходу їх вітали заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Віктор Тканко та начальник управління охорони здоров’я ОДА Володимир Ященко.

Упродовж трьох днів учасники зібрання обговорювали актуальні питання променевої терапії і радіаційної онкології, ділилися досвідом, спільно раділи досягненням останніх років. Як зазначив професор, завідувач кафедри радіології Національного медінституту ім. П.Л. Шупика Дмитро Мєчов, 8 років тому, коли радіоонкологи востаннє збиралися у Чернігові, в Україні не було, наприклад, жодного лінійного прискорювача. Тепер же їх налічується 8, є також 2 кібер-ножі та гамма-ніж. Ця апаратура дозволяє розвивати променеву хірургію, що є значним кроком вперед у лікуванні онкологічних захворювань.

За інформацією голови УТРО, керівника відділення радіаційної онкології Національного інституту раку, професора Валентини Іванкової, завдяки державній програмі "Онкологія" та увазі Міністерства охорони здоров’я України до неї медичні заклади відповідного профілю поступово оснащуються радіотерапевтичною апаратурою. Це змушує удосконалювати методи променевої терапії, отож їм та технологіям лікування на з’їзді була приділена особлива увага.

І все ж, як відмічали на прес-конференції вчені, обладнання, особливо, найсучаснішого, онкологічним закладам не вистачає. Як зауважив член-кореспондент Академії медичних наук України, директор Інституту медичної радіології ім. С. Г. Григор’єва Микола Пилипенко, променева терапія - дешевший за хірургію та хіміотерапію метод лікування. Проте, на відміну від останніх, купувати його собі окремо не буде жоден багатій - апарат коштує 20 млн. доларів США. Тому вся надія тут - на державу або приватні медичні заклади.

На сьогодні в Україні вже працює дві приватних клініки з таким обладнанням. Але вартість одного курсу променевої терапії в них становить 15-20 тис. доларів. У державних же закладах, зазначив академік, ситуація інша: новітніх апаратів там майже немає. Це, у свою чергу, породжує ще одну проблему - кадрову. Для навчання радіаційних онкологів потрібна відповідна база, а коли вона відсутня й медики їдуть вчитися за кордон, то звідти уже не повертаються.

"Це дуже великі втрати для нашого суспільства, для нашого здоров’я і, найголовніше - для генофонду", - зауважив учений.

Зазначені проблеми та пропозиції щодо їх вирішення делегати з’їзду чітко виписали в резолюції, яку передадуть до Міністерства охорони здоров’я України. Вони переконані: коли головне медичне відомство вирішить купувати якесь обладнання, то звернеться за порадою до них, фахівців з радіаційної онкології.

"Ми збираємося щороку і наші зусилля, безперечно, дають результати. Хоча хотілося б, щоб вони були вагомішими", - резюмував Микола Пилипенко.

Характеризуючи стан онкологічної захворюваності в Україні й на Чернігівщині зокрема, головний лікар Чернігівського онкологічного диспансеру, головний онколог області Володимир Зотов повідомив, що найвищий її рівень спостерігається на сході України, найнижчий - на заході. В центральному регіоні, куди входить і Чернігівська область, статистка відмічає середній рівень онкозахворюваності, що характеризується щорічним приростом 0,3-1%. На Чернігівщині зростання відбувається, в основному, за рахунок старіння населення - онкологія найчастіше вражає людей віком після 50 років.

Щорічно в області онкологи реєструють 4200 нових пацієнтів. Після проходження лікувального курсу близько 60% з них живуть 5 років і більше. На сьогодні на Чернгівщині налічується 22 тисячі хворих на рак людей.

За словами В. Зотова, вже доведено, що багато видів раку (особливо у жінок) викликаються вірусами. Також свій негативний вплив справляє нездоровий спосіб життя - вживання алкоголю та тютюнопаління. Зокрема, курці хворіють на рак легенів у 9 разів частіше, ніж ті, хто не палить.

Останнім часом, відмітив головний онколог, знизилася захворюваність на рак шлунка. Медики пов’язують це зі зменшенням споживання консервованих продуктів і збільшенням - свіжих та заморожених завдяки сучасним холодильникам.

Прес-служба управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації