Чернігівська ОДА

rss facebook
Чернігівська обласна державна адміністрація Горяча лінія голови Головна сторінка Мапа сайту Мапа

                   05 Листопада 2018 11:00

                   Коли вшановувати пам’ять жертв Батуринської трагедії 1708 року?

                   Ця трагічна історична подія відбулася 2 листопада 1708 року за існуючим тоді юліанським календарем. Його часто ще називають «старий календар» або «старий стиль».

                   День пам’яті за сучасним григоріанським календарем — 13 листопада.

                   До речі, перехід з юліанського на григоріанський календар (його часто називають «новим») у нашій країні був здійснений за рішенням Малої Ради Української Центральної Ради Української Народної Республіки від 25 лютого 1918 року.

                   Тобто, якщо ми хочемо відзначити пам’ять жертв Батуринської трагедії точно в день події, то необхідно перевести дату трагедії за юліанським календарем на дату за григоріанським календарем: з 2 листопада на 13-те.

                   Також прохання не вказувати і не посилатися на формулювання з додатку «Пам’ятні дати та ювілеї 2018 року», затверджене постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» від 8 лютого 2018 року № 2287, де записано: «310 років з дня Батуринської трагедії (02.11.1708)». Його автори абсолютно вірно вказали дату, коли вона відбулася, тобто за юліанським календарем. У документі відсутнє вказування на дату Дня пам’яті. Логічно, що його треба відзначати 13 листопада за сучасним григоріанським календарем, що і робилося у минулі роки. 

                   Чи правомірно війська тодішнього агресора під командуванням Олександра Меншикова, які безпосередньо відповідали за Батуринську різанину, називати «московськими військами», може, все ж таки правильно буде «російські війська»?

                   У 1708 році цар Петро Перший очолював державу під назвою «Московське царство». Ця держава існувала з кінця 15 століття. Так, у Соборному Уложенні 1649 року використано назву «Московское государьство».

                   У 1721 році Петро Перший проголосив себе імператором, а назву держави було змінено на «Всеросійська імперія».

                   Таким чином, правомірно називати війська тодішнього агресора саме як «московські війська».

                    

                   Сергій Бутко, представник Українського інституту
                    національної пам’яті у Чернігівській області

                   Назад

                   Розробник : КП 'ІАЦ Чернігівської облради'    © Чернігівська облдержадміністрація
                   Технічна підтримка: КП 'ІАЦ Чернігівської облради' (0462)674166 obl.kp.iac@gmail.com
                   Інформаційне наповнення: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації (0462)675372 inform.dep.cn@gmail.com
                   Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові вказання посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Чернігівської облдержадміністрації www.cg.gov.ua