Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://cg.gov.ua/old

back

Коли вшановувати пам’ять жертв Батуринської трагедії 1708 року?

05-11-2018 11:00

Ця трагічна історична подія відбулася 2 листопада 1708 року за існуючим тоді юліанським календарем. Його часто ще називають «старий календар» або «старий стиль».

День пам’яті за сучасним григоріанським календарем — 13 листопада.

До речі, перехід з юліанського на григоріанський календар (його часто називають «новим») у нашій країні був здійснений за рішенням Малої Ради Української Центральної Ради Української Народної Республіки від 25 лютого 1918 року.

Тобто, якщо ми хочемо відзначити пам’ять жертв Батуринської трагедії точно в день події, то необхідно перевести дату трагедії за юліанським календарем на дату за григоріанським календарем: з 2 листопада на 13-те.

Також прохання не вказувати і не посилатися на формулювання з додатку «Пам’ятні дати та ювілеї 2018 року», затверджене постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» від 8 лютого 2018 року № 2287, де записано: «310 років з дня Батуринської трагедії (02.11.1708)». Його автори абсолютно вірно вказали дату, коли вона відбулася, тобто за юліанським календарем. У документі відсутнє вказування на дату Дня пам’яті. Логічно, що його треба відзначати 13 листопада за сучасним григоріанським календарем, що і робилося у минулі роки. 

Чи правомірно війська тодішнього агресора під командуванням Олександра Меншикова, які безпосередньо відповідали за Батуринську різанину, називати «московськими військами», може, все ж таки правильно буде «російські війська»?

У 1708 році цар Петро Перший очолював державу під назвою «Московське царство». Ця держава існувала з кінця 15 століття. Так, у Соборному Уложенні 1649 року використано назву «Московское государьство».

У 1721 році Петро Перший проголосив себе імператором, а назву держави було змінено на «Всеросійська імперія».

Таким чином, правомірно називати війська тодішнього агресора саме як «московські війська».

 

Сергій Бутко, представник Українського інституту
 національної пам’яті у Чернігівській області

Останні новини

АнонсиПогода