Чернігівська ОДА

rss facebook
Чернігівська обласна державна адміністрація Горяча лінія голови Головна сторінка Мапа сайту Мапа

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  

                  


                 14 Грудня 2017 10:01

                 Ветерани боротьби за незалежність України розповіли педагогам про В'ячеслава Чорновола

                 Вчора, 13 грудня, у Чернігівському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського проведено тематичну зустріч на честь державного, громадського, політичного діяча, журналіста, народного депутата України I – III скликань, одного з лідерів українського правозахисного руху, багаторічного лідера Народного Руху України, Героя України В’ячеслава Чорновола.

                 24 грудня цього року Україна відзначатиме 80-річчя від дня його народження. У заході взяли участь слухачі інституту: заступники директорів загальноосвітніх шкіл із виховної роботи та педагоги-організатори з усієї області.

                 Розпочинаючи тематичну зустріч, проректор Інституту з науково-педагогічної роботи, доктор філософських наук Віктор Довбня наголосив, що такі постаті, як В’ячеслав Чорновіл є гордістю нації, держави, саме вони визначають зміст понять громадянин та патріот, окреслюють вимоги до керівної еліти та активу країни.

                 «Матеріали до громадських читань «В’ячеслав Чорновіл і Чернігівщина: до 70-річчя від дня народження борця за незалежність України, визначного політичного і державного діяча», видані Чернігівською облдержадміністрацією рівно 10 років тому для державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування, представив ініціатор і один із упорядників видання, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко.

                 «Цінність цього збірника з часом тільки зростає» - підкреслив він. Серед матеріалів особливу увагу привертають: велика стаття «Провісник духовної свободи», яку спеціально для чернігівського видання підготував старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, кандидат історичних наук Олег Бажан; сім спогадів чернігівських рухівців про В’ячеслава Чорновола та 2 світлини з його перебування у Чернігові (в 1991 і 1999 роках), а також світлина його виступу на I-му з’їзді НРУ з дарчим підписом довіреній особі кандидата в Президенти України В’ячеслава Чорновола у Чернігівській області Валерію Сарані.

                 Цей збірник, як поінформував Сергій Бутко, вже передано Чернігівському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського для шкіл області з метою використання в навчально-виховній роботі.

                 Про основні віхи життєвого шляху В’ячеслава Чорновола розповів співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Сергій Горобець. Він підкреслив, що В’ячеслав Чорновіл був одним із провідників правозахисної, української національно-визвольної боротьби з початку 1960-х років: «У радянських тюрмах та таборах Чорновіл провів близько 10 років. Засуджений 4 рази. В один із років витримав 83 допити і ніколи не свідчив супроти друзів та соратників. Його так боялася влада, що під Олімпіаду-1980 ініціювала кримінальну справу, звинувативши у замаху на зґвалтування. Показово, що пізніше, під час революційних подій кінця 1980-х – початку 1990-х років, комуністична влада не насмілилася згадувати у якості компромату цю репресію».

                 На думку Сергія Горобця, своєрідним і актуальним сьогодні заповітом Чорновола є таке його висловлювання: «Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні – маючи, щоб не довелося гірко любити її, втративши. Настав час великого вибору: або єдність і перемога та шлях до світла, або поразка, ганьба і знову довга дорога до волі».

                 Особливий інтерес слухачів викликали розповіді-спогади соратників В’ячеслава Чорновола з Чернігівщини, які його знали особисто і співпрацювали з ним.

                 Громадський діяч, один із засновників і голова Чернігівської крайової організації Руху за перебудову (1990-1992), довірена особа кандидата в Президенти України В’ячеслава Чорновола по Чернігівській області (1991), Валерій Сарана знав В'ячеслава Максимовича дуже добре: «Він був надзвичайно потужною енергетично людиною – якби я був змерз, то коло нього б зігрівся... Але мене захоплювала в ньому надзвичайна порядність».

                 У світлі сучасної боротьби з корупцією в Україні він згадав невідомий для загалу факт, як у 1990 році миттєво і щиро, з глибоким обуренням Чорновіл, тоді вже голова Львівської обласної ради, відмовився від спокусливої пропозиції щодо незаконної «допомоги» від одного з чернігівських обласних керманичів.

                 Конкретні унікальні приклади, про які Валерій Сарана розповів з власної спільної діяльності з В’ячеславом Чорноволом, переконували: дійсно, це була унікальна людина. Навіть до сватів у село Рождественське Коропського району Чернігівської області під час виборів Президента в 1991 році він зміг заїхати лише символічно, бо весь запланований на гостювання час витратив на зустріч у сільському клубі.

                 Валерій Сарана закликав педагогів саме на таких прикладах виховувати сьогоднішню молодь, бо князі і гетьмани – то надзвичайно цікаво та добре, але далеко від нас, а такі люди як Чорновіл, брати Горині, Лук'яненко – наші сучасники.

                 «Я не випадково приніс сюди газету «Сіверщина», яку називають рухівською, – заявив один із засновників та перший голова Чернігівської обласної організації «Просвіта» імені Т. Шевченка (1989-2015), а тепер її почесний голова, один із засновників Чернігівської крайової організації Руху за перебудову, власний кореспондент газети «Голос України» Василь Чепурний. – Бо хочу нагадати: В’ячеслав Чорновіл був і надзвичайно потужним журналістом – створені ним журнал «Український вісник» у 1971-1972 роках та газета «Час/Time» були новим, потужним словом. А в «Сіверщині» він не тільки друкувався, але одного разу навіть тодішній президент Леонід Кучма жалівся йому на критику нашої газети, і Чорновіл добродушно цікавився, чим же ми так дістали того».

                 Організаторами заходу виступили Український інститут національної пам’яті, Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського та Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації.

                 Виступ В'ячеслава Чорновола на I-му з'їзді НРУ

                 23 лютого 1999 року. В'ячеслав Чорновіл у Чернігові на обласній конференції Народного руху України.

                 На світлині: (зліва направо) Олексій Пій, член Руху (прізвище не з’ясоване), Віктор Лабазов, Челенко, В’ячеслав Чорновіл, Володимир Максимонько, Володимир Опришко.

                 Знімок зроблено на Красній площі біля будинку обласного товариства «Знання»

                 (тепер Апеляційний суд Чернігівської області)

                 Передвиборча зустріч кандидата на посаду Президента України

                 В'ячеслава Чорновола з виборцями Чернігова.

                 Присутні довірена особа кандидата в Президенти України М. Бойчишин і довірена особа кандидата в Президенти України у Чернігівській області Валерій Сарана. Чернігів, Палац культури хіміків, 1991 рік

                  

                  

                 За матеріалами Олександра Майшева,

                 члена Національної спілки журналістів України

                  

                 Назад

                 Розробник : КП 'ІАЦ Чернігівської облради'    © Чернігівська облдержадміністрація
                 Технічна підтримка: КП 'ІАЦ Чернігівської облради' (0462)674166 obl.kp.iac@gmail.com
                 Інформаційне наповнення: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації (0462)675372 inform.dep.cn@gmail.com
                 Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові вказання посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Чернігівської облдержадміністрації www.cg.gov.ua