Чернігівська ОДА

rss facebook
Чернігівська обласна державна адміністрація Горяча лінія голови Головна сторінка Мапа сайту Мапа


                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    


                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                    

                   21 Вересня 2017 10:51

                   Календар Української революції. З'їзд поневолених народів

                   21 (8) вересня 1917 року  у Києві розпочав роботу З’їзд поневолених народів (З’їзд народів Росії).

                   Форум представників народів колишньої Російської імперії, скликаний з ініціативи Центральної Ради проголосив курс на федеративно-демократичний устрій Російської республіки.

                   Робота з’їзду проходила в приміщенні Педагогічного музею. 90 делегатів (84 з вирішальним голосом, 6 – із дорадчим) представляли українців, білорусів, поляків, латишів, литовців, естонців, євреїв, молдаван, кримських татар, грузинів, донських козаків та інші народності.

                   Газета «Нова рада» повідомляла, що першого дня прибуло 50 делегатів: «Від багатьох інших народів надійшли телеграми, що їхні представники їдуть на з’їзд. Отже, внизу зала засідань Педагогічного музею має чимало вільних місць, зате по хорах повнісінько гостей. Не тільки всі місця зайняті, але і стоїть багато людей… перед відкриттям з’їзду в вестибюлі музею зібралась сила бажаючих попасти хоч на хори, але квитків уже не було».

                   Почесним головою з’їзду обрано Михайла Грушевського, головами – Х. Бахмана (латиш), Й. Бараташвілі (грузин), В. Бєльського (литовець) та українця Миколу Шрага.

                   Михайло Грушевський у вітальній промові зазначив: «Київ здавна був огнищем федеративної ідеї. Не говорячи про давніші часи, уже Кирило-Мефодіївське братство цілком поважно поставило питання про федеративний устрій Росії. З тої пори ідея ця безперестанно жила на Україні, дожидаючись кращих часів».

                   Більшість представників підтримали ідеї федералізму і відзначили провідну роль України в процесі перебудові Росії. За повну державну незалежність виступили представники Польщі, Литви та євреїв.

                   Позицію українців представляв Михайло Грушевський: «Україна не йде через федерацію до самостійності, бо державна незалежність лежить не перед нами, а за нами. Ми уже раніше об’єднались з Росією як незалежна держава і своїх прав ми ніколи не зрікались… Ми не будемо казати, що ми дуже любимо Російську республіку, бо до сеї пори ми від неї нічого доброго для себе не бачили. Цей старий участок, в якому нас держали безсрочно, «до окончания переписки», не може викликати у нас симпатії. Наші симпатії може придбати той «палац народів», який ми хочемо зробити з Росії».

                   Як зазначала «Нова рада»: «по скінченні промови, котру під кінець промовець говорив з великим захопленням, йому зробили гучну овацію. Це була справді одна з найкращих промов на цьому з’їзді».

                   З’їзд завершив свою роботу 28 вересня і наостанок прийняв ряд постанов, основна з яких – «Про федеративний устрій Російської Держави»:

                   «1. Головною хибою державного устрою Росії як при старому ладові, так і після революції, є надмірне зосередкування законодавчої та виконавчої власті.

                   12. Через те, що Росія складається з багатьох народів, які мають більшу чи меншу національну свідомість, різноманітну національну культуру, історичне минуле і в економічному відношенні  вони складають окремі своєрідні кола, то єдино придатною формою федерації є така, котра основана на національній підставі…

                   Вважаючи на згадані міркування, З’їзд народів, скликаний Центральною Радою, визнає, що Росія повинна бути федеративною демократичною республікою».

                   Переводити проголошені гасла в практичну площину мала обрана з’їздом Рада народів із рівним представництвом (4 члени від кожного народу) і місцем перебування в Києві. Її організаційне засідання відбулося 29 вересня, наступного дня після завершення з’їзду. Головою обрано Михайла Грушевського, секретарем – Миколу Любинського.

                    

                   Сергій Горобець,

                   Український інститут національної пам'яті

                   Назад

                   Розробник : КП 'ІАЦ Чернігівської облради'    © Чернігівська облдержадміністрація
                   Технічна підтримка: КП 'ІАЦ Чернігівської облради' (0462)674166 obl.kp.iac@gmail.com
                   Інформаційне наповнення: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації (0462)675372 inform.dep.cn@gmail.com
                   Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові вказання посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Чернігівської облдержадміністрації www.cg.gov.ua