Чернігівська ОДА

rss facebook
Чернігівська обласна державна адміністрація Горяча лінія голови Головна сторінка Мапа сайту Мапа
                    15 Січня 2016 11:29

                    НОВГОРОД-СІВЕРСЬКА МІСЬКА РАДА

                    Міський голова: БОНДАРЕНКО Олег Анатолійович

                    Адреса:  16000, м.Новгород-Сіверський, вул. Карла Маркса,2

                    Тел.: (04658) 21157

                    e-mail:  ns_gorsovet@ukr.net

                    сайт: http://ns-mrada.cg.gov.ua/

                     Новгород-Сіверський – місто обласного значення, районний центр Чернігівської області. Розташоване на північному сході Чернігівської області, розташоване на горбах мальовничого берега р. Десни.

                    Назва міста дійшла до нас у первісному вигляді і походить вона від укріплення Новий Городок, що виникло на старому городищі сіверян.

                    11 березня 2014 року прийнята постанова Верховної Ради України №865-VII ”Про віднесення міста Новгород-Сіверський Новгород-Сіверського району Чернігівської області до категорії міст обласного значення”.

                    Перші згадки про Новгород-Сіверський датовані 989 роком. На території князівства, що становила понад 160 тисяч км2., знаходилося 300 городищ та понад 40 літописних міст, у тому числі Курськ, Брянськ, Стародуб, Рильськ, Путивль.

                    За красою та значенням Новгород-Сіверський, як сіверська столиця, не поступався іншим стольним князівським градам, а династія новгород-сіверських князів відігравала помітну роль у політичному житті Київської Русі. З Новгород-Сіверським пов’язана перша згадка про Москву, про героя ”Слова о полку Ігоревім” – князя Ігоря Святославовича.

                    На згадку про славетного князя Ігоря Святославовича в основу планування древньої частини міста закладено літеру «И», яку складають сучасні вулиці Козацька, Леніна та Карла Маркса. Жодне інше місто світа не має подібної схеми планування.

                    З тих давніх часів новгород-сіверці протягом 10-ти віків протистояли татарським ордам, литовським феодалам, кримським ханам, військам Лжедимитрія, шведам, німецько-фашистським загарбникам.

                    Десять разів вороги знищували, палили і розоряли Новгород-Сіверський. Але кожного разу завдяки архегенетичній силі минулих надбань, сіверяни завзято відбудовували, відроджували свій край для себе і прийдешніх поколінь, плугом і мечем продовжуючи його героїчний літопис.

                    Цілий комплекс безцінних архітектурних шедеврів надають дивовижної неповторності місту. Неможливо уявити Новгород-Сіверський без Спасо-Преображенського монастиря, комплексу культових, громадських і господарських споруд XII – XVII століть. Душею і серцем комплексу є Спасо-Преображенський собор, видатна пам’ятка архітектури доби класицизму, споруджений за проектом видатного архітектора Джакомо Кваренги у 1791 – 1796 роках. Тут знаходиться могила останнього гетьмана України - графа О.К.Розумовського. Відреставрований собор вражає своєю красою і величчю. У 1990 році в архітектурному комплексі колишньої обителі відкрито єдиний не лише в Україні, а і поза її межами історико-культурний заповідник «Слово о полку Ігоревім».

                    Зразком оборонного мистецтва XVII  століття є збудовані у 1680 році муровані стіни з вежами загальною довжиною 800 м. Улюбленою серед численних відвідувачів є Північна вежа, з висоти якої розгортається чаруючий краєвид деснянських просторів.

                    Різноманітні традиції зодчества різних епох демонструють інші численні архітектурні пам’ятки: Успенський собор ( XVIII ст.), унікальна пам’ятка дерев’яної архітектури Микільська церква ( 1760р.), велична Тріумфальна арка (1787р.), споруджена за проектом Джакомо Кваренги,  на честь перебування у Новгороді-Сіверському Катерини II.

                    Про талант, майстерність зодчих пізніших часів свідчать будівлі Торгових рядів з підвалами і аркадною галереєю на фасаді, колишні купецькі будинки, будівлі чоловічої та жіночої гімназій. Значний інтерес становлять сучасні пам’ятники князю Ігорю, літописному Бояну, Ярославні, Богдану Хмельницькому, русичам-захисникам рідної землі, які прикрашають наймальовничіші куточки міста.

                    Героїка Великої Вітчизняної війни зафіксована в скульптурній композиції «Жертвам фашизму», яка розташована на стіні Спасо-Преображенського монастиря, перетвореного під час фашистської окупації в концентраційний табір, а в парку ім. Т.Г.Шевченка на Алеї героїв встановлено погруддя дев’ятьох героїв Радянського Союзу, уродженців Новгород-Сіверщини, які удостоєні цього високого звання за мужність і подвиги, проявлені в боротьбі з ворогом під час Великої Вітчизняної війни. Це - В.Є.Акуленко, І.Д.Курганський, А.С. Комоса, Б.О. Майстренко, П.І. Максиміхін, Ф.Н. Радус, І.Т. Тимошенко, П.Д.Шарпило, І.Г.Ященко.

                    Святими місцями для міста є стела – пам’ятник воїнам-визволителям, який височить у центрі та багатотисячне поховання військовополонених і новгород-сіверців у районі Покровщини.

                    Плідний внесок у вивчення початкового періоду Сіверської землі внесли вчені - археологи Д.Я.Самоквасов, М.В.Воєводський, Б.О.Рибаков, І.П.Підоплічко, О.Н.Мельниковська та багато інших.

                    Завдяки своїй унікальній історії та збереженню безцінного скарбу пам’яток археології, архітектури, культури місто включене до системи туристсько-краєзнавчих маршрутів «Намисто Славутича».

                    Багато видатних діячів науки, культури, мистецтва здобували освіту в Новгород-Сіверській чоловічій гімназії, що була заснована на початку XIX століття і свого часу вважалася кращою в Малоросії. Серед її випускників К.Д. Ушинський - видатний педагог, засновник педагогічної науки, М.О.   Максимович - вчений-енциклопедист, перший ректор Київського університету, вчений - винахідник  М.І.Кібальчич, відомі письменники  М.Чалий, П.Куліш, Я. Костецький, історик та археолог, професор Д.Я.Самоквасов, скрипаль і композитор  Г.А.Рачинський, відомий педагог  В.М.Сорока- Росинський, хірург  І.В.Буяльський та багато інших.

                    В історії Новгород-Сіверщини – ключ до її неповторності.

                    Можливості міста, невичерпані, як не вичерпна глибина його історії. Та попри значні резерви, культурно-історичну цінність, ця земля залишається практично невідомою за межами області.

                    Корисні копалини: крейда, пісок, глина

                    Територія - 2156 га

                    в т.ч.: земель державної власності – 2038,39 га

                    земель комунальної власності –

                    земель приватної власності  - 117,61 га

                    Відстань до обласного центру

                    шосейним шляхом - 176 км

                    залізницею - 287 км

                    Через місто проходять:

                    автомобільна дорога державного значення КПП "Миколаївка" – Семенівка – Новгород-Сіверський – Глухів – КПП "Катеринівка";

                    залізнична колія, що сполучає м. Семенівка Чернігівської області та              пгт.  Терещенська Сумської області.  

                    На території міста функціонує залізнична станція ”Новгород-Сіверський” Південно-Західної залізниці та надає послуги з перевезення пасажирів та  вантажів.

                    У 2005 році побудований новий сучасний залізничний вокзал.

                     

                    Кількість населення станом на 01.01.2015 -13750

                    Місцева рада утворена у 1923 році

                    Корисні копалини: крейда, пісок, глина

                     

                    На території міста розташовані такі підприємства:

                          ПрАТ ”Новгород-Сіверський сирзавод” , види продукції: масло вершкове, сир сичужний, сир плавлений;

                          ПрАТ ”Новгород-Сіверський завод будівельних матеріалів”, види продукції: крейда технічна марки ММ-2, ММС-1, ММС-2;

                          ДП ”Новгород-Сіверське лісове господарство”, види продукції: деревина, уздовж розпиляна чи розколота, розділена  на частини чи лущена, завтовшки більше 6 мм; вікна та їх рами, двері балконні та їх рами, двері та їх коробки та пороги, з деревини;

                          ДП ”Новгородсіверськрайагроліс”,  види продукції: деревина, уздовж розпиляна чи розколота, розділена  на частини чи лущена, завтовшки більше 6 мм; вікна та їх рами, двері балконні та їх рами, двері та їх коробки та пороги, з деревини;

                           ТОВ ”Новгород-Сіверська торгова компанія”,  види продукції: паливні брикети та гранули з деревини;

                             ТОВ ”Фабрика технічних та фільтрованих тканин ”Ревтекс” (зареєстровано 12.08.2014 ТОВ ”Харківтехноткань” на базі ПП ”Новгород-Сіверська бавовняно-ткацька фабрика”) , види продукції: тканини бавовняні, тканини з хімічних волокон;

                             ПП ”Новгород-Сіверський Енергосервіс”,види продукції: послуги з ремонту й техобслуговування трансформаторів, послуги з ремонту й техобслуговування апаратури;

                            ПП ”Берест”, види продукції: меблі дерев’яні

                     

                     Основні історичні та історико-архітектурні пам’ятки

                     

                    1. Комплекс Спасо-Преображенського монастиря.

                    2. Успенський собор пам’ятка архітектури (17-18ст. – діючий).

                    3. Миколаївська церква пам’ятка архітектури (18ст. –діюча).

                    4. Тріумфальна арка пам’ятка архітектури (18 ст.).

                    5. Торгові ряди та склади пам’ятка архітектури (кінець 18 ст.). 

                     

                    На території міста функціонуть такі  культові споруди:

                     

                    1 Успенський Собор , вул. Соборна.

                    2. Миколаївська  Церква, вул. Коротченка, 10.

                    3. Спасо-Преображенський монастир, вул. Пушкіна,1

                    Станом на 01.03.2015  у користуванні Новгород-Сіверської  міської ради перебувають пам’ятники, що знаходяться  на державному обліку, а саме: 33 пам’ятки історії та культури, 10 – археології.

                     

                    Назад

                    Розробник : КП 'ІАЦ Чернігівської облради'    © Чернігівська облдержадміністрація
                    Технічна підтримка: КП 'ІАЦ Чернігівської облради' (0462)674166 obl.kp.iac@gmail.com
                    Інформаційне наповнення: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації (0462)675372 inform.dep.cn@gmail.com
                    Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові вказання посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Чернігівської облдержадміністрації www.cg.gov.ua